Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Uderzenie komety zapisane w płaskorzeźbach

Recommended Posts

Naukowcy z Uniwersytetu w Edynburgu uważają, że płaskorzeźby z megalitycznego słupa ze stanowiska archeologicznego Göbekli Tepe w południowo-wschodniej Turcji stanowią dowód, że młodszy dryas, trwające ponad 1000 lat minizlodowacenie, zapoczątkowało uderzenie komety. Co ważne, na taki właśnie przebieg zdarzeń wskazywały wcześniejsze badania rdzeni lodowych z Grenlandii.

Antropolodzy uważają, że chłodny okres doprowadził do tego, że grupy ludzi zaczęły się ze sobą wiązać, by uprawiać rośliny. Oznacza to, że rolnictwo się rozwijało, prowadząc do dużych skoków technologicznych i społecznych, np. cywilizacji neolitycznej.

Wg autorów publikacji z pisma Mediterranean Archaeology and Archaeometry, dowody z tzw. Słupa Sępa (ang. Vulture Stone) z Göbekli Tepe pokrywają się z analizami rdzeni lodowych i pokazują, że odłamki komety uderzyły w Ziemię w ok. 10.950 r. p.n.e.

Wydaje się, że słup z Göbekli Tepe powstał, by upamiętnić wydarzenie, w ramach którego kometa rozpadła się, a jej szczątki uderzyły w Ziemię, powodując natychmiastowe globalne skutki ekologiczne.

Podczas eksperymentów naukowcy potraktowali wyrzeźbione zwierzęta jak symbole astronomiczne. Później za pomocą oprogramowania dopasowano ich położenie do układów gwiazd (asteryzmów), datując wydarzenie na 10.950 (± 250) r. p.n.e. Dla porównania, rdzenie lodowe z Grenlandii wskazywały na 10.890 r. p.n.e.

Akademicy sądzą, że rzeźby z Vulture Stone miały upamiętnić kataklizm (jedną z uwiecznionych postaci jest np. bezgłowy człowiek), a samo Göbekli Tepe służyło do obserwowania rojów meteorów i odnotowywania zdarzeń związanych z kometami. Wydaje się, że ludzie z Göbekli Tepe byli szczególnie zainteresowani Taurydami, które skądinąd często uznaje się za odpowiedzialne za młodszy dryas.


« powrót do artykułu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...