Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Nawet słuchawki nas szpiegują

Recommended Posts

W świecie coraz bardziej nasyconym nowoczesnymi technologiami pozostaje coraz mniej miejsca na prywatność. Na ulicach śledzą nas kamery przemysłowe, gdy korzystamy z karty płatniczej zdradzamy czas i miejsce swojej lokalizacji, a coraz bardziej zaawansowane smartfony, sieci komputerowe i związane z nimi usługi zbierają o nas coraz więcej informacji. Okazuje się, że na prywatność nie mamy co liczyć nawet słuchając muzyki w domowym zaciszu.

Znany producent sprzętu audio, Bose, został właśnie oskarżony o szpiegowanie użytkowników za pomocą... słuchawek. Pozew zbiorowy został złożony wczoraj w sądzie w stanie Illinois. Powodzi twierdzą w nim, że sprzęt Bose zbiera informacje na temat ich preferencji muzycznych, przesyła je na serwery producenta, a ten sprzedaje takie informacje stronom trzecim.

Inicjatorem pozwu jest Kyle Zak, który w ubiegłym miesiącu wydał 350 USD na zakup słuchawek. Zarejestrował je następnie na witrynie producenta, podając swoje nazwisko i adres e-mail oraz numer seryjny produktu. To pozwoliło mu pobrać aplikację Bose Connect, dzięki której słuchawki zyskały nowe funkcje, takie jak np. możliwość dopasowania dopuszczalnego szumu tła.

Zak skonfigurował słuchawki tak, by ze smartfona, na którym odtwarza muzykę, trafiały do nich także informacje o tytule utworu czy wykonawcy. To jednak oznacza, że wszelkie treści audio, które trafiają do słuchawek, można zidentyfikować. Gdy zatem posiadacz słuchawek objerzy klip wideo dotyczący polityki czy kwestii zdrowotnych, do producenta słuchawek trafiają możliwe do powiązania z konkretną osobą wrażliwe dane dotyczące jej przekonań politycznych czy stanu zdrowia. Co gorsza, jak twierdzą prawnicy Zaka, Bose sprzedaje takie informacje firmie Segment.io. Gdy już do niej trafią, nie wiadomo, co się dalej z nimi dzieje i kto jeszcze może wejść w ich posiadanie. Klienci nie zostali poinformowani, ani nie wyrażali zgody na to, by tego typu dane trafiały do Bose czy do stron trzecich – czytamy w pozwie.

Słuchawki Bose to kolejny produkt codziennego użytku, który zbiera dane i przesyła do producenta. Niedawno informowaliśmy, że firma Vizio zawarła ugodę Federalną Komisją Handlu, która oskarżyła ją o to, że firmowe telewizory szpiegowały 11 milionów użytkowników.


« powrót do artykułu

Share this post


Link to post
Share on other sites

O to, to.
Ale można też iść do sądu :)

 

 

firma Vizio zawarła ugodę Federalną Komisją Handlu, która oskarżyła ją o to, że firmowe telewizory szpiegowały 11 milionów użytkowników.

Bo w sądzie nigdy nic nie wiadomo :D


Tzn. wiadomo. W amerykańskim można wygrać. W polskim wygra się *

* jak się zna sędziego.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Przywyknąć?! Do bycia podsłuchiwanym? Przypomina mi to argument z gatunku „nie mam nic do ukrycia”…

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...