Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

W paleolitycznym gabinecie stomatologicznym wyborowane ubytki wypełniano bitumenem

Rekomendowane odpowiedzi

Międzynarodowy zespół naukowców znalazł dowody na zabiegi stomatologiczne przeprowadzone w epoce lodowej. Zmienioną chorobowo (objętą próchnicą) tkankę usunięto za pomocą ostrego narzędzia, a wypełnienie wykonano z bitumenu.

Zęby - 2 siekacze - znaleziono ok. 20 lat temu w górzystej części Toskanii (w Riparo Fredian). Autorzy publikacji z American Journal of Physical Anthropology wyjaśniają, że ktoś w nich "wiercił" aż do miazgi koronowej, możliwe, że za pomocą ostrego kamienia. Powstałe otwory wypełniono bitumenem, kawałkami słomy i najprawdopodobniej włosami.

Datowanie wykazało, że zęby pochodzą sprzed 12.740-13.000 lat, czyli z górnego paleolitu. Nie wiadomo, z jakiego powodu wykorzystano włókna roślinne/słomę i włosy, ale naukowcy dywagują, że miały one np. działać antyseptycznie.

Choć otwory mogły zostać zrobione nie w ramach leczenia, ale z innego powodu, np. by umieścić w nich biżuterię, obecność bitumenu sugeruje, że chodziło raczej o usunięcie zepsutej tkanki i zastosowanie czegoś, co spowolniłoby utratę zębów.

Gregorio Oxilia i inni dodają, że starszy mężczyzna, do którego należały zęby, żył przed rozpowszechnieniem rolnictwa, czyli przed czasami, kiedy ludzie zaczęli jeść bogate w węglowodany próchnicogenne pokarmy zbożowe.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...