Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

U mężczyzn siwizna łączy się z podwyższonym ryzykiem chorób serca

Rekomendowane odpowiedzi

Siwe włosy wiążą się u mężczyzn z podwyższonym ryzykiem choroby serca.

Starzenie to nieunikniony czynnik ryzyka chorób sercowo-naczyniowych. Wiąże się ono z oznakami dermatologicznymi, mogącymi sygnalizować wzrost zagrożenia. Potrzeba dalszych badań nad oznakami skórnymi ryzyka, które pozwoliłby nam interweniować na wcześniejszych etapach patologicznego procesu - wyjaśnia dr Irini Samuel, kardiolog z Uniwersytetu w Kairze.

Miażdżyca i siwienie dzielą podobne mechanizmy molekularne, np. upośledzoną naprawę DNA, stres oksydacyjny, stan zapalny czy zmiany hormonalne. Badanie Egipcjan szacowało więc częstość występowania siwizny u pacjentów z chorobą niedokrwienną serca (ChNS). Sprawdzano też, czy jest to niezależny marker ryzyka.

Prospektywne, obserwacyjne badanie objęło 545 dorosłych mężczyzn, którzy z powodu podejrzenia ChNS przeszli wielowarstwową tomografię komputerową tętnic wieńcowych (angiografię TK). W zależności od obecności bądź braku ChNS oraz ilości siwych włosów chorych podzielono na kilka podgrup.

Ilość siwych włosów oceniano wg następującej skali: 1 = wyłącznie ciemne włosy, 2 = ciemnych włosów więcej niż białych, 3 = równe ilości ciemnych i białych włosów, 4 = białych włosów więcej niż ciemnych, 5 = całkowita siwizna. Zakres siwienia oceniało 2 niezależnych obserwatorów.

Oprócz tego zbierano dane nt. tradycyjnych czynników sercowo-naczyniowych, w tym nadciśnienia, cukrzycy, palenia, dyslipidemii i rodzinnej historii ChNS.

Okazało się, że wysoka punktacja w zakresie siwienia (stopień 3. i wyższe) wiązała się z podwyższonym ryzykiem ChNS niezależnie od wieku metrykalnego i pozostałych czynników ryzyka. Pacjenci z ChNS mieli wyższe wskaźniki siwienia i większy zakres zwapnienia ścian tętnic.

Wieloczynnikowa analiza regresji wykazała, że wiek, stopień siwienia, nadciśnienie i dyslipidemia były niezależnymi prognostykami obecności miażdżycowej ChNS. Niezależnym predyktorem siwienia okazał się zaś wyłącznie wiek.

Nasze wyniki sugerują, że niezależnie od wieku metrykalnego, siwienie wskazuje na wiek biologiczny i może być sygnałem ostrzegawczym podwyższonego ryzyka sercowo-naczyniowego. Potrzebne są dalsze badania we współpracy z dermatologami, by dowiedzieć się więcej o czynnikach genetycznych i prawdopodobnie dających się uniknąć środowiskowych, które determinują siwienie. By potwierdzić związek między siwieniem a chorobą sercowo-naczyniową, należy przeprowadzić większe studium z mężczyznami i kobietami bez innych znanych czynników ryzyka chorób serca.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy to, że nie dodajecie konkretnego źródła a tylko nazwę strony/journala jest czymś spowodowane? Niezwykle utrudnia to dojście do źródłowego artykułu czy badania. Dodawajcie chociaż pełną nazwę żebyśmy nie musieli wyszukiwać hasłowo :)

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

suchy50, było to już wielokrotnie poruszane… Powodem tego jest fakt, że serwisy nie oferują najczęściej czegoś takiego jak permalink. Zmienia się layout, struktura serwisu i potem wszystko prowadzi do 404, choć artykuł istnieje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co myślicie o podawaniu pełnej nazwy artykułu, którą wystarczy wpisać w wyszukiwarkę pubmedową czy nawet google żeby znaleźć pełną treść albo chociaż abstrakt ? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×