Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Ruszył teleskop, który ma sfotografować czarną dziurę

Rekomendowane odpowiedzi

 

 

Przekonałeś mnie. Statystyka wypadków lotniczych jest porażająca, toż to bardzo niebezpieczne. W ogóle, po co wydają na to kasę? W każdej chwili w któreś z obserwatoriów może przywalić meteoryt! Co do szybkości zdecyduj się:

 

W przypadku katastrofy lotniczej ilość utraconych pakietów wynosi 100% i nie można ich przesłać ponownie bo źródło zostało zniszczone - samoloty są znacznie bardziej zawodnymi środkami przenoszenia informacji niż nawet najgorzej działający i rwący połączenia internet.

 

 

(tak, wiem, że w tym wypadku jest problem z wysyłką). Celowo przeciwstawiłem VLBI i e-VLBI (nie mylić z eVLBI).

 

Oparłem się na zdaniu autorów projektu, którzy, jak sądzę, są mądrzejsi w tej kwestii ode mnie (cytat i linki wyżej). Skoro wiesz jednak lepiej, to miłego tarzania się po podłodze…


https://www.reddit.com/r/IAmA/comments/3ihgbr/were_scientists_on_the_event_horizon_telescope/



Ed. Dyskusja sprzed jakiegoś roku.

 

 Moje ROTFL dotyczyło komentarza o zgrywaniu i znakomitej synchronizacji danych którą można uzyskać za pomocą samolotu i o tym jaki to transfer po światłowodach jest w porównaniu do tej metody zawodny. Więc nie odwracaj kota ogonem, ale przyznaj po męsku, że dałeś d... z tymi komentarzami.

 

 

 

The project is capturing this data on 126 HGST Ultrastar helium-filled 6TB hard drives; currently 756TB of storage with plans to expand to 6PB Each day an observation is run at a site, the site captures 350TB of data For context, EHT is processing ~10x the amount of data of the Large Hadron Collider in Switzerland

Nie wiem o co chodzi, ale gość najwyraźniej myli liczby - pisze, że mają w tej chwili 756TB pamięci składującej dane, a tymczasem każdy teleskop generuje 350TB dziennie - więc wg moich szybkich obliczeń zapełnią te 756TB w 6 godzin i co będzie potem?. Nie zgadza się to w ogóle z linkowanym wcześniej opisem projektu. Po drugie autor postu na Reddicie podaje że mają dyski podzielone na moduły po 8 jednostek i przepustowość modułu wynosi 64Mb(Megabitów) - ale przyjmijmy że to Megabajty - co daje łączną przepustowość całej macierzy w granicach 86TB na dobę a gdzie reszta danych. Nie trzyma się to w ogóle kupy i tyle.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

 

 Moje ROTFL dotyczyło komentarza o zgrywaniu i znakomitej synchronizacji danych którą można uzyskać za pomocą samolotu i o tym jaki to transfer po światłowodach jest w porównaniu do tej metody zawodny. Więc nie odwracaj kota ogonem, ale przyznaj po męsku, że dałeś d... z tymi komentarzami.
Nawet ja zrozumiałem to tak, jak Astro, więc to Ty dałeś ciała z precyzją wypowiedzi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Astro

 

 

W przypadku katastrofy lotniczej ilość utraconych pakietów wynosi 100%

 

100% nie byłbym pewien, ale zapewne jest to porównywalne z sytuacją, gdy jakiś meteoryt (albo piorun) przywali w nasze ustrojstwo in situ.

 

 

 

Więc nie odwracaj kota ogonem

 

Mam gorącą prośbę. Być może dokonałem zbytnich skrótów myślowych, ale braku zrozumienia nie przekładaj na tak nieprzystające do KW tezy. Nie chce mi się specjalnie rozpisywać, bo napisałem:

 

 

Celowo przeciwstawiłem VLBI i e-VLBI

(osobiście musiałem się wczytać i wciąż wielu rzeczy nie wiem; bliżej mi do optyka niż radioty – taki hermetyczny żart branżowy).

 

 

 

Nie trzyma się to w ogóle kupy i tyle.

 

Wzbudziłeś moje wątpliwości. Może masz rację… Jaki tam EHT, jakie tam czarne dziury? Banda przepijająca publiczne pieniądze, na dodatek organizująca imprezy na pokładzie jumbo jetów. W pijanym zwidzie nawet bajtów porachować nie potrafią…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajny przykład z wyliczeniem czasu przesyłu dużych ilości danych :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...