Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Mali Brytyjczycy, Włosi i Kanadyjczycy płaczą najwięcej

Rekomendowane odpowiedzi

Naukowcy z Uniwersytetu w Warwick ustalili, że dzieci z Wielkiej Brytanii, Kanady i Włoch płaczą w pierwszych trzech miesiącach życia więcej niż dzieci z innych krajów świata.

Zespół prof. Dietera Wolkego przeprowadził metaanalizę badań, które objęły niemal 8700 niemowląt z takich krajów, jak Niemcy, Dania, Kanada, Japonia, Włochy, Holandia i Wielka Brytania. Psycholodzy wyliczyli, ile wynosi średni czas płaczu na dobę w różnych kulturach w pierwszych 12 tygodniach życia.

Okazało się, że zróżnicowanie było spore, bo niektóre dzieci płakały tylko ok. 30 min, podczas gdy inne aż 5 godzin na dobę. Najwięcej płakały dzieci z Wielkiej Brytanii, Włoch, Kanady i Holandii. Najmniej z Danii, Niemiec i Japonii.

Najwięcej problemów z kolką niemowlęcą, która była definiowana jako napadowy, trudny do ukojenia płacz przez ponad 3 godziny dziennie co najmniej 3 dni w tygodniu, występowało w Wielkiej Brytanii (28% dzieci w 1.-2. tygodniu życia), Kanadzie (34,1% dzieci w wieku 3.-4. tygodniu życia) i Włoszech (20,9% dzieci w 8.-9. tygodniu życia).

Najmniejszy odsetek kolki odnotowano zaś w Danii (5,5% dzieci 3-4-tygodniowych) i Niemczech (6,7% dzieci w 3.-4. tygodniu życia).

Dotąd kolkę niemowlęcą diagnozowano, bazując na klasycznych kryteriach sformułowanych w latach 50. przez Wessela, a także na zmodyfikowanych kryteriach Wessela i Kryteriach Rzymskich III. Ponieważ jednak rodzina i sposób sprawowania opieki nad dzieckiem bardzo się zmieniły w ostatnim półwieczu, potrzebne są nowe zalecenia, które pozwolą ocenić, czy płacz dziecka jest nadmierny, czy mieści się w normie.

Możemy się dowiedzieć więcej, patrząc na inne kultury, gdzie dzieci płaczą mniej i sprawdzając, czy ma to związek z rodzicielstwem, czy innymi czynnikami odnoszącymi się do ciąży lub genetyki. Nowy wykres normalnego zakresu płaczu dzieci z krajów uprzemysłowionych pomoże lekarzom, którzy powiedzą rodzicom, czy wszystko mieści się w granicach normy, czy też dziecko płacze za dużo i wymaga dalszej oceny [...].


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...