Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Wątroba regeneruje się po niskobiałkowej diecie

Recommended Posts

Atrofię wątroby związaną z niskobiałkową dietą można odwrócić.

Naukowcy ze Szkoły Weterynaryjnej Uniwersytetu Surrey i Uniwersytetu w São Paulo badali wpływ niskobiałkowej diety na wątrobę. Przez 5 tygodni jednej grupie myszy podawano karmę z normalną zawartością białka, a drugiej z obniżoną.

Za pomocą nowoczesnej metody stereologicznej w 3D analizowano objętość wątroby, a także liczbę i rozmiary komórek. Okazało się, że objętość tego narządu spadła o 65% (3302 mm3 vs 1141 mm3). O 46% zmniejszyła się także objętość hepatocytów (8223 μm3 vs 4475 μm3). Odnotowano za to 90% wzrost liczby dwujądrzastych hepatocytów (1.549.393 vs 2.941.353). Zjawiska te wiązały się ze spadkiem funkcjonalności wątroby. Autorzy publikacji z pisma Nutrition zauważyli, że dieta niskobiałkowa prowadziła do 20-proc. spadku poziomu albuminy osocza (jest to białko wytwarzane przez wątrobę, dlatego wykorzystuje się ją jako biomarker).

Takie uszkodzenie wątroby może negatywne wpływać na układ nerwowy czy na zdolność metabolizowania leków. Naukowcy tłumaczą, że namnażanie dwujądrzastych hepatocytów to próba radzenia sobie wątroby z niskobiałkową dietą.

Po 5 tygodniach diety z normalną zawartością białka (12% kazeiny) brytyjsko-brazylijski zespół zauważył, że w pierwotnie niedożywionej białkowo grupie zwierząt aż o 85% wzrosła liczba jednojądrowych hepatocytów (po niedożywieniu wynosiła ona 15.988.560, a po znormalizowaniu diety 29.600.520). Objętość wątroby powiększyła się 1,5 raza (atrofia została więc częściowo odwrócona).

Naukowcy podkreślają, że opisane zjawiska demonstrują plastyczność wątroby i jej zdolność do samonaprawy. Nie wykluczają, że po upływie dłuższego czasu narząd mógłby się jeszcze bardziej zregenerować.

Ważne, by nie umniejszać znaczenia białka w naszej diecie. Białka są bardzo istotne dla organizmu: tworzą i regenerują tkanki oraz pełnią rolę hormonów i enzymów. Zbyt mała ilość białka w diecie może uszkadzać wątrobę. Nasze badania wykazały zatrważającą atrofię wątroby i jej komórek, co może wpływać na cały metabolizm. Plusem jest to, że uszkodzenie nie jest stałe i wątroba potrafi się świetnie regenerować [...] - podsumowuje dr Augusto Coppi.


« powrót do artykułu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Czyli wątroba regeneruje się po wysokobiałkowej diecie, bo po niskobiałkowej diecie wątroba będzie uszkodzona.
Dlatego tytuł powinien brzmieć:
Wątroba regeneruje się po uszkodzeniu niskobiałkową dietą.

@bea Zdaje się, że wątroba regeneruje się też w czasie kilkudniowej głodówki dającej czas na odbudowę.

Tu chodzi o stosunek (niewielkiego) obciążenia zanieczyszczeniami do zapasów regeneracyjnych wątroby, a w diecie niskobiałkowej obciążenia są na tym samym (dużym) poziomie, natomiast zapasy regeneracyjne wątroby maleją z braku białek.
PS. Oczywiście w głodówce trzeba pić duże ilości czystej wody, bo pomaga usuwać zanieczyszczenia i nie tylko ze względu na nerki.

  • Upvote (+1) 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...