Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Apple na celowniku CIA

Recommended Posts

Serwis Wikileaks ujawnił kolejne tajemnice CIA. Tym razem dowiadujemy się, że Agencja przygotowała oprogramowanie atakujące nowo wyprodukowane iPhone'y oraz że co najmniej od 2008 roku infekuje łańcuch dostaw telefonów Apple'a.

Z ujawnionych dokumentów dowiadujemy się, że pracująca w ramach CIA komórka o nazwie Embedded Development Branch przygotowała wiele rodzajów kodu atakującego UEFI komputerów Mac. Jest wśród nich projekt o nazwie „Sonic Screwdriver” w ramach którego opracowano „mechanizm wykonywania kodu na urządzeniach peryferyjnych podczas startu komputera Mac". Pozwalał on na wystartowanie szkodliwego kodu np. z klipsu USB. Mechanizm infekujący urządzenia peryferyjne znajdował się w zmodyfikowanym przez CIA firmware'u przejściówki pomiędzy złączami Thunderbolt i Ethernet.

Z kolei „DarkSeaSkies” to kod rezydujący w EFI MacBooka Air. Składa się on z modułów „DarkMatter”, „SeaPea” oraz „NightSkies” działających, odpowiednio, na poziomie EFI, jądra i użytkownika. Wykradziona CIA dokumentacja mówi również o wielu innych projektach, w ramach których powstał kod atakujący urządzenia Apple'a.

Dowiadujemy się również, że o ile czasem na zlecenie CIA dokonywane są bezpośrednie ataki na urządzenia, które są w posiadaniu interesujących Agencję osób, to częściej zdarzają się ataki w łańcuchu dostaw. Urządzenia takie są infekowane przez osoby, które mają do nich wówczas dostęp.


« powrót do artykułu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Czy jeśli CIA ma walczyć z przestępczością zorganizowaną, to powinna walczyć sama ze sobą?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Z tego co kojarzę, CIA to wywiad, a nie bezpośrednio jednostka do walki z przestępczością. Oni co najwyżej powstrzymują ataki, których planowanie wykryją i przy okazji kogoś aresztują.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Co najwyżej FBI powinno ich zatrzymać :)

 

 

Oni co najwyżej powstrzymują ataki

No nie za bardzo:

 

 

komórka o nazwie Embedded Development Branch przygotowała wiele rodzajów kodu atakującego UEFI komputerów Mac

Zdecydowanie atak a nie obrona :)

Nie raz w podobnych tematach zwracałem uwagę na problem łamania prawa przy łapaniu łamiących prawo.

Generalnie jest to karalne. Ale na polu nowych technologii jakby mniej.

Np. pedofilia. W wielu krajach udostępnianie bądź przeglądanie treści pedofilskich jest karalne nie wiele mniej słabiej niż czyny pedofilskie.

Jednocześnie w wielu krajach dopuszcza się wszelkiego rodzaju prowokacje łącznie z przeglądaniem i udostępnianiem treści pedofilskich mimo iż już samo to stanowi przestępstwo.

To gdzie jest granica? :)

Bo jak nie ma to się okaże że któregoś dnia siły policyjne zaczną handlować małymi dziećmi twierdząc że przecież wyłapują pedofilów.

A w wywiadzie dojdą do wniosku że zdobycie jakiś tam informacji jest cenniejsze niż sprzedaż dziecka.

Edited by thikim

Share this post


Link to post
Share on other sites

Odnosiłem się do tego, że walka ze zorganizowaną przestępczością nie jest celem tej agencji samym w sobie. To robią jakby przy okazji, jako skutek uboczny innych działań, czyli wywiad, którego częścią są ataki by dostać się do konkretnych danych.

Z tego co wiem raczej nie robią ataków, których celem jest niszczenie infrastruktury i danych, a jedynie uzyskanie dostępu.od działań wojennych w sieci są odpowiednie jednostki wojskowe (które z pewnością współpracują z CIA).

 

No i jeszcze raz: tak mi się wydaje, mogę się mylić.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...