Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Leki na łysienie i rozrost prostaty powiązano z trwałymi zaburzeniami erekcji

Recommended Posts

Mężczyźni, którzy z powodu łysienia czy rozrostu prostaty przyjmują przez dłuższy czas finasteryd lub dutasteryd, są, w porównaniu do osób leczonych krócej, w większym stopniu narażeni na trwałe zaburzenia erekcji (ang. persistent erectile dysfunction, PED). Utrzymują się one po odstawieniu steroidów, niekiedy przez miesiące, a nawet lata.

Okazało się, że przyjmowanie tych leków stanowiło ważniejszy czynnik ryzyka PED niż wszystkie inne oceniane czynniki ryzyka, w tym cukrzyca, nadwaga i palenie.

Nasze studium pokazało, że u mężczyzn zażywających finasteryd lub dutasteryd mogą się rozwinąć PED, które nie pozwalają uzyskać normalnej erekcji miesiące czy lata po zakończeniu terapii - opowiada dr Steven Belknap ze Szkoły Medycznej Feinberga Northwestern University.

Finasteryd i dutasteryd są inhibitorami enzymu 5-α-reduktazy, który przekształca testosteron w jego bardziej aktywną formę: 5-alfa-dihydrotestosteron (DHT). Finasteryd jest przepisywany panom z rozrostem prostaty lub łysieniem androgenowym. Dutasteryd to lek stosowany przy rozroście prostaty.

Autorzy studium opublikowanego na łamach pisma PeerJ zauważyli, że trwałe zaburzenia erekcji wystąpiły u 167 z 11.909 mężczyzn (1,4%). Utrzymywały się one średnio 1348 dni po odstawieniu leków. Okazało się, że mężczyźni poniżej 42. r.ż., w przypadku których ekspozycja na finasteryd lub dutasteryd wynosiła ponad 205 dni, byli 4,9-krotnie bardziej zagrożeni PED niż panowie z krótszą ekspozycją.

Naukowcy analizowali dane mężczyzn w wieku 16-89 lat. Od stycznia 1992 do września 2013 r. odbyli oni co najmniej jedną wizytę kliniczno-diagnostyczną.


« powrót do artykułu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nie ma przerostu prostaty. Jest rozrost. W artykule oryginalnym jest poprawnie.

Edited by dajmon

Share this post


Link to post
Share on other sites

W ulotkach dołączonych do tych leków jest napisane, że mogą powodować problemy z erekcją.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...