Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Softbank sprzedaje 25% udziałów w ARM

Recommended Posts

Niedawno dowiedzieliśmy się, że Microsoft chce wykorzystać procesory ARM w chmurze Azure. Teraz media donoszą, że wspierany przez Saudyjczyków fundusz inwestycyjny przejmie kontrolę nad 25% udziałów w ARM.

W ubiegłym roku japoński Softbank wydał 32 miliardy USD na zakup ARM-a. Niedługo później Japończycy ogłosili powstanie Softbank Vision Fund, za pośrednictwem którego chcieliby inwestować w światowy sektor IT. Zapowiedzieli, że ich fundusz zbierze 100 miliardów dolarów i stanie się jednym z największych na świecie. Sam Softbank ma wpompować w swój fundusz co najmniej 25 miliardów USD w ciągu najbliższych 5 lat. Jednak największym inwestorem funduszu stanie się saudyjski Public Investment Fund, który ma zainwestować nawet 45 miliardów dolarów.

Japończycy nie chcą jednak polegać wyłącznie na jednym inwestorze i zwrócili się do funduszu Mubadala z Abu Zabi. Fundusz ten, jak pamiętamy, jest właścicielem firmy GlobalFoundries, która powstała wokół AMD. Jako, że Mubadala jest zainteresowana ARM-em, Softbank zobowiązał się przekazać do Softbank Vision Fund 25% udziałów ARM-a. W japoński fundusz, chociaż na mniejszą skalę, mają podobno zainwestować też Apple, Qualcomm, Larry Ellison i Foxconn.

Wkrótce przekonamy się, jak plan sprzedaży arabskim szejkom części ARM-a będzie komentowany na rynku IT oraz wśród inwestorów. Można się też spodziewać, że Softbank Vision Fund, ze względu na jego gigantyczną skalę, będzie cieszył się olbrzymim zainteresowaniem mediów, rynku IT i rynku finansowego.

Warto też zauważyć, że kraje takie jak Arabia Saudyjska czy Zjednoczone Emiraty Arabskie, które zbudowały swoje bogactwo na ropie naftowej, coraz bardziej inwestują w nowoczesne technologie czy naukę. Najwyraźniej ich władze nie mają zamiaru czekać, aż złoża „czarnego złota” ulegną wyczerpaniu i nie chcą stawiać wszystkiego na jedną kartę.


« powrót do artykułu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...