Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Jak król Obama planował komunistyczny zamach stanu

Recommended Posts

Co najmniej od czasu wygranej Donalda Trumpa jednym z ważniejszych zagadnień związanych ze współczesnym internetem stała się kwestia fałszywych informacji rozpowszechnianych za pośrednictwem ogólnoświatowej sieci. Ponoć to właśnie fałszywe informacje umożliwiły zwycięstwo Trumpa nad jego bardziej uczciwymi przeciwnikami. Teraz o przekazywanie fałszywych informacji zostało oskarżone Google, a konkretnie Google Home.

To niewielki „inteligentny” głośnik, który rozpoznaje wydawane polecenia i odpowiada na nie. Obecnie Google Home pozwala m.in. na robienie zakupów w internecie oraz przeszukiwanie sieci. W tym drugim przypadku korzysta z usługi featured snippets obecnej w wyszukiwarce Google. Usługa ta wyświetla na górze wyników wyszukiwania szybką odpowiedź na zadane pytanie.

Jeśli np. wpiszemy w Google'u „who is the richest man in the world” zobaczymy listę kilku najbogatszych osób na świecie. Featured snippets może być przydatną funkcją, o ile całkowicie ufamy wyszukiwarce i nie mamy zamiaru zbytnio drążyć tematu. Na wiele prostych pytań rzeczywiście otrzymamy prawidłowe odpowiedzi. Nawet jeśli jednak wyświetlone odpowiedzi nie będą prawdziwe, otrzymamy pewne wskazówki mogące to sugerować. W przeglądarce zobaczymy przecież adres witryny, z której informacje pochodzą, możemy też rzucić wzrokiem na niżej umieszczone wyniki wyszukiwania. Takiej możliwości nie ma w Google Home. Głośnik udziela nam jednej odpowiedzi i nie mamy możliwości jej zweryfikowania za pomocą głośnika. Dlatego też Google Home zaliczył kilka spektakularnych wpadek.

W miniony weekend zadając Google'owi pytanie „czy Obama planuje zamach stanu” otrzymywaliśmy odpowiedź pochodzącą z witryny Secrets of the Fed: Z informacji zawartych w materiale wideo organizacji Western Centre for Journalism wynika, że Obama nie tylko dogadywał się z komunistycznymi Chinami, ale że pod koniec swojej kadencji planuje przeprowadzenie komunistycznego zamachu stanu. I o ile w przeglądarce zobaczymy, że informacja pochodzi z witryny miłośników teorii spiskowych, to już Google Home wygłosi nam tę kwestię z pełną powagą.

To jednak nie jedyna sytuacja tego typu, a szybkie i proste odpowiedzi – tak lubiane przez współczesne społeczeństwa i media – mogą zaprowadzić nas na manowce. Z featured snippets oraz Google Home mogliśmy bowiem dowiedzieć się, że 5 prezydentów USA było członkami Ku-Klux-Klanu. Jeśli dokładniej przyjrzymy się źródłom Google'a okaże się, że informacja ta pochodzi z artykułu w nigeryjskiej gazecie Trent Oline, która z kolei powołuje się na witrynę iloveblackpeople.net. Ta z kolei jako źródło swej informacji wymienia pseudohistoryka Davida Bartona i witrynę KKK.org.

Niestety, problem nie ogranicza się tylko do fatalnego działania featured snippets i Google Home. Znaczna część ludzi bezkrytycznie podchodzi do informacji znalezionych w internecie. Przekonał się o tym profesor historii Peter Shulman z Case Western Reserve University, który prowadził wykłady dotyczące ponownego wzrostu w siłę KKK w latach 20. ubiegłego wieku (tzw. drugi Klan). W czasie zajęć jeden ze studentów zapytał, czy prezydent Harding był członkiem KKK. Zaskoczony uczony odpowiedział, że nic mu o tym nie wiadomo, ale jako że Harding popierał ustawę znoszącą prawo do linczu, wątpi, by prezydent był w Klanie. Na to odezwał się inny student, który stwierdził, że w KKK był zarówno Harding jak i czterech innych prezydentów USA (McKinley, Wilson, Coolidge, Truman).

Rzeczywistość jest bardziej skomplikowana, a jej nadmierne uproszczenie powoduje, że ludzie coraz więcej ludzi wierzy w oczywiste bzdury. Wydatnie przyczynia się do tego internet, dzięki któremu są one z łatwością rozpowszechniane. Kwestia przynależności Hardinga do KKK nie jest bowiem nowa. Już w czasach jego prezydentury Klan twierdził, że Harding jest jego członkiem. Prezydent zaprzeczał, a biografowie jego i jego żony nigdy nie znaleźli najdrobniejszego dowodu, by prezydent należał do rasistowskiej organizacji. Profesor Shulman mówi, że nie ma też powodów, by wierzyć, że McKinley, Coolige czy Wilson – który był rasistą – należeli do KKK. Wiadomo, że Harry Truman – również rasista – spotkał się z członkiem Klanu, jednak nie ma dowodu, by sam był członkiem KKK. Wiadomo za to, że zwalczał KKK i sprzymierzył się z jego wrogami.

Historia prezydentów USA, którzy mieli rzekomo być członkami Klanu, pokazuje, że nie można ufać algorytmom. Lepiej ufać zdrowemu rozsądkowi. Tym bardziej, gdy Google Home pytany o glutamininan sodu twierdzi, że uszkadza on mózg, z Baracka Obamy robi króla USA, a pytany o to, dlaczego samochody strażackie są czerwone cytuje skecz Monty Pythona.

 


« powrót do artykułu

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

 

Ponoć to właśnie fałszywe informacje umożliwiły zwycięstwo Trumpa nad jego bardziej uczciwymi przeciwnikami.

 

Proszę nie być stronniczym. :>

Share this post


Link to post
Share on other sites

Swoja drogą, jeśli wziąć na serio te zapowiedzi niektórych forumowiczów, że Skynet nadciąga, to aż strach pomyśleć, co będzie się działo, gdy komputery wezmą się za rządzenie światem z taką znajomością realiów. Toż to będzie totalna masakra! ;)

Edited by darekp

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bzdury, o tym że ktoś tam należał do KKK bledną przy pladze wyznawców pseudoteorii płaskiej Ziemi i tym podobnych idiotyzmach.

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

 

jeśli wziąć na serio te zapowiedzi niektórych forumowiczów, że Skynet nadciąga, to aż strach pomyśleć, co będzie się działo, gdy komputery wezmą się za rządzenie światem z taką znajomością realiów.

A może to już jest Skynet i to właśnie pokazuje bardzo dobrą znajomość realiów. "Sprawmy, że wybrani zostaną najwięksi (...), a ludzie sami się zniszczą" (w końcu wiadomo co było celem Skynetu) ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

 

Swoja drogą, jeśli wziąć na serio te zapowiedzi niektórych forumowiczów, że Skynet nadciąga, to aż strach pomyśleć, co będzie się działo, gdy komputery wezmą się za rządzenie światem z taką znajomością realiów.

W społeczeństwie informacyjnym sieci AI mogłyby sporo namieszać :)

Zapewne różnego rodzaju narzędzia (ale jeszcze nie AI) już mieszają.

Póki roboty nie potrafią się "rozmnażać" ani same zdobywać energii to generalnie wszystko to są tylko strachy.

Share this post


Link to post
Share on other sites

O znacznym upośledzeniu dostępnych informacji pisałam już dawno w kontekście zagrożeń ogólnoświatowych. Fake-news są coraz bardziej wyspecjalizowane i coraz bardziej wiarygodne. Odpowiednio wiarygodnie newsy tego typu mogą doprowadzić do globalnego krachu, masowych zamieszek czy wręcz scenariuszy zagłady. Gdy za fake-news  - tzn za ich pisanie i śledzenie weźmie się AI stracimy kontrolę nad rzeczywistością. Pojedynczy news nie jest w stanie nas skutecznie przekonać, ale już powtarzane kłamstwo w końcu zmieni nasze poglądy - choćby np. na temat stosunku do terroryzmu. Wysoko inteligentne AI spowoduje że nie będziemy potrafili odróżnić prawdy od kłamstwa i po której stronie jest prawda.

Obecnie na facebooku działają fałszywe grupy trolli publikujące obleśne posty. Grupy te występują pod pozorem grup prawicowych. Konta trolli są ewidentnie trollowe, ale dodawane są one do administracji przez jakieś konto udające osobę o poglądach prawicowych. Jest to prawdopodobnie osoba, która ukrywa się w grupie walczących z trollizmem - ma więc duże zaufanie społeczne. Powstaje totalny chaos i nikt nie wie komu ufać. Jeśli za takie działanie weźmie się AI i zacznie produkować fake-news i grupy z takimi działaniami - będziemy przegrani. A jest to jak widać tuż za progiem.

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

 

Wysoko inteligentne AI spowoduje że nie będziemy potrafili odróżnić prawdy od kłamstwa i po której stronie jest prawda.

A bez AI potrafimy? :)

 

 

Obecnie na facebooku działają fałszywe grupy trolli publikujące obleśne posty

Grunt to reklama :)


 

 

Jeśli za takie działanie weźmie się AI i zacznie produkować fake-news i grupy z takimi działaniami - będziemy przegrani

Tak sobie myślę w swojej beztrosce :) że nie bardzo wiem co możemy przegrać :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jak na razie to raczej ta AI potrafi bardzo skutecznie dezinformować samą siebie;) Pomimo tego, że Googlowi niewątpliwie zależało, żeby te głośniki były możliwie jak najbardziej inteligentne;)

Edited by darekp

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

 

Ponoć to właśnie fałszywe informacje umożliwiły zwycięstwo Trumpa nad jego bardziej uczciwymi przeciwnikami.

 

Oj, bardzo mi się to zdanie nie podoba. Jak ktoś śledził CNN podczas kampanii wyborczej w USA, to mógł dojść do zgoła odmiennych wniosków.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...