Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Enigma na wystawie

Recommended Posts

Na wystawie Unseen Museum w Narodowym Muzeum Archeologicznym w Atenach można do 26 marca oglądać 36-cm figurkę z ptasią głową, którą specjaliści nazywają enigmą sprzed 7 tys. lat. Nie wiadomo bowiem, czym jest ani skąd pochodzi.

Rzeźba powstała w późnym neolicie (3300-4500 r. p.n.e.). Jej autor bardzo się napracował, bo tworzył bez pomocy metalowych narzędzi w granicie, bardzo twardej skale.

Muzealnicy przypominają, że tylko 5% neolitycznych figurek mierzy powyżej 35 cm. Człowiek-ptak ma głowę z dziobem, wydatny brzuch i płaskie plecy. Nogi w postaci cylindrów są na pewnej wysokości odcięte, co utrudnia stabilne ustawienie. Szarawy kolor to efekt polerowania (w okolicy łonowej widać naturalny, jaśniejszy, kolor kamienia).

Figurka jest aseksualna - nie widać piersi ani genitaliów. Trudno jednak powiedzieć, czy to skutek problemów z obróbką twardego materiału bez metalowych narzędzi, czy celowy zabieg, który może rzucić nieco światła na znaczenie płci w społeczeństwie neolitycznym. Owszem, to może być sylwetka ciężarnej [sugerowałby to powiększony brzuch], ale brakuje piersi, za pomocą których w neolicie przedstawiano kobiece ciało. Nie ma też narządów męskich [...] - wyjaśnia Katya Manteli i dodaje, że rzeźba może przedstawiać człowieka z ptasią twarzą albo ptasi byt, który nie ma nic wspólnego z człowiekiem i odnosi się raczej do ideologii i symbolizmu neolitu.

Eksperci nie są też pewni pochodzenia figurki, bo należy ona do prywatnej kolekcji. Sugerują powiązania z północną Grecją - Tesalią lub Macedonią.


« powrót do artykułu

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

 

jaka figurka ??? to raczej część czegoś kompletnie innego

Zazdroszczę Ci tej pewności.  Ja widzę starszego pana w ciąży spożywczej, prawdopodobnie urzędnika, w bucie ortopedycznym. Trzeba jednak wziąć poprawkę, że moje skojarzenia mogą być mało neolityczne.

Share this post


Link to post
Share on other sites

A to nie jest to znienawidzone na Facebook emoji  trash dove?


jaka figurka ??? to raczej część czegoś kompletnie innego

Ergo Sum Ty zawsze byłaś kobietą, czy odziedziczyłaś nick po kimś?Udzielasz się też Geek Week? 

Share this post


Link to post
Share on other sites

W zasadzie to może być i efekt nieudanej pracy rzemieślnika, który to efekt został odrzucony. Albo nawet i zadanie dla prehistorycznego "czeladnika".

Ciekawe ile wiedzy historycznej to efekt analizy czegoś co po prostu było odpadem?

Edited by thikim

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...