Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Rozpoczyna się budowa LUX-ZEPLIN, najczulszego wykrywacza ciemnej materii

Recommended Posts

Amerykański Departament Energii oficjalnie zatwierdził budowę urządzenia, które stworzy najlepszą szansę na znalezienie ciemnej materii. LUX-ZEPLIN (LZ), bo o nim mowa, ma zostać ukończony do kwietnia 2020 roku. To następca opisywanego przez nas urządzenia LUX (Large Underground Xenon).

W lipcu ubiegłego roku informowaliśmy, że LUX zakończył badania, jego czułość przewyższyła wstępne założenia, a mimo tego, nie wykrył on ciemnej materii. LUX został usunięty ze zbiornika w którym się znajdował, by zrobić miejsce dla LUX-ZEPLIN. Oba urządzenia LUX poszukują WIMP-ów, czyli słabo oddziałujących masywnych cząstek, z którym może składać się ciemna materia. Oba korzystają przy tym z ksenonu. O ile jednak w LUX użyto 300 kilogramów ksenonu to LUX-ZEPLIN wykorzysta 10 ton. Między innymi dzięki temu nowe urządzenie będzie co najmniej 50-krotnie bardziej czułe od swojego poprzednika. Udział w projektowaniu i budowie LZ ma 220 naukowców i inżynierów z 38 instytucji na całym świecie.

Eksperyment LZ będzie prowadzony niemal 1,5 kilometra pod ziemią w Sanford Underground Research Facility (SURF) w Lead w Południowej Dakocie. Będzie on konkurował z dwoma innymi eksperymentami. Włosi planują bowiem zwiększenie czułości swojego XENON1T prowadzonego w Laboratorium Gran Sasso, a Chiny przyspieszają prace nad PandaX-II. Oba eksperymenty również będa korzystały z ksenonu i oba mają być gotowe do uruchomienia mniej więcej w tym samym terminie co LZ. LUX-ZEPLIN ma być jednak bardziej czuły, dlatego też to z nim wiązane są największe nadzieje na odpowiedź o istnienie WIMP-ów.

LZ ma wykrywać cząstki wówczas, gdy będą się one zderzały z jądrami ksenonu. Powinno wówczas dojść do rozbłysku światła. Będzie ono przechwytywane przez 500 czujników (4-krotnie więcej niż w LUX), a analiza rozbłysków ma zdradzić charakterystyki cząstek, które się zderzyły.

Obecnie trwają też prace nad oczyszczaniem ksenonu. Są one prowadzone w SLAC National Accelerator Laboratory i polegają na usunięciu kryptonu, którego śladowe ilości pozostają w ksenonie po standardowych procedurach oczyszczających. Pomagają im w tym uczeni z Fermilab, którzy są odpowiedzialni za system oczyszczający i schładzający ksenon. Badania uzyskanych w SLAC pierwszych próbek ksenonu dowiodły, że spełniają one wymagania czystości stawiane przez LZ. SLAC i Berkeley Lab pracują też nad czujnikami, które zostaną wykorzystane w LZ. Jeszcze w bieżącym roku pełnowymiarowe prototypy zostaną sprawdzone na platformie testowej. Tymczasem w Fermilab tworzone są narzędzia do symulacji i analizy danych, które zostaną uzyskane w LZ.

Intensywne prace trwają również w Europie. Brytyjczycy i Włosi są odpowiedzialni za stworzenie i złożenie zbiornika na ksenon. Zostanie on zbudowany z ultra czystego tytanu, co pozwoli na dalszą redukcję szumów tła. Szumu te to jeden z problemów, z którymi trzeba będzie sobie poradzić, dlatego też z jednej strony każdy element LZ jest sprawdzany pod kątem naturalnego promieniowania, by dzięki poznaniu jego charakterystyk można było odfiltrować fałszywe sygnały. Z drugiej zaś strony w SURF budowane są specjalne osłony redukujące promieniowanie naturalnie występującego radonu, a Brookhaven National Laboratory buduje drugi większy zbiornik osłonowy. W zbiorniku tym znajdzie się specjalny płyn, scyntylator, który dodatkowo będzie chronił przed promieniowaniem. Dopiero w nim zostanie zanurzony zbiornik z ksenonem, do którego trafi zasadnicza część detektora WIMP-ów.


« powrót do artykułu

Share this post


Link to post
Share on other sites

I jakoś tak mam nieodparte wrażenie, że to syzyfowa praca, a ciemna materia zajmie miejsce w szeregu obok flogistonu.

A potem będą budować jeszcze czulsze LUXy i jeszcze czulsze itd.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Co do CM zgoda. Ale mam nadzieję że może jakieś inne rzeczy odkryje. To że wielu ludzi wyżywi nie ulega wątpliwości :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

z tego co widzę to konstrukcja jest bardzo podobna jak nie identyczna do detektorów neutrin.więc jak z CM nic nie wyjdzie to będzie mogło służyć do badania tych drugich

Share this post


Link to post
Share on other sites

Witam po długiej nieobecności. 

Sądząc po teorii grawitacji dualnej, jestem skłonny do przyznania racji Sławkowi. Poszukiwania WIMPów, to syzyfowa praca.

Z dwóch poniższych linków, pierwszy wyjaśnia sens grawitacji dualnej, a drugi wskazuje na to, czym może być ciemna materia. Warto jednak przeczytać jako drugi, artykuł 

pierwszy poświęcony plankonom (cz.-1) - by wejść w temat.

 

http://mdajg.blogspot.co.il/2016/05/dualny-charakter-grawitacji.html 

 

http://mdajg.blogspot.co.il/2016/06/plankony-i-elsymony-cz-2.html 

Share this post


Link to post
Share on other sites
I jakoś tak mam nieodparte wrażenie, że to syzyfowa praca, a ciemna materia zajmie miejsce w szeregu obok flogistonu.

Tak i nie. Zależy z jakiej definicji CM wyjdziemy :)

Bo CM to może być i "nowa" fizyka. Albo CM może być czymś czego nie ma :) (ta wypowiedź zawiera podwójne dno :D )

Akurat w tym wypadku chodzi o szukanie konkretnej formy CM (cząsteczkowej) i ja od razu stawiam że jej nie odkryją, ale mogą dokonać innych ciekawych odkryć nie związanych z CM.

Niezależnie od powyższego: zawsze w jakiś tam sposób ograniczą kandydatów do CM - to mało warty cel ale zawsze jakiś.

Edited by thikim

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...