Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
wilk

Imperatywy motywacyjne (ostrzeżenia i kary)

Recommended Posts

Aby móc utrzymywać należyty porządek na forum i tym samym zapewniać odpowiednio wysoką jakość dyskusji – nasi moderatorzy uprawnieni są do przyznawania ostrzeżeń użytkownikom naruszającym regulamin serwisu Kopalnia Wiedzy lub ogólnie przyjętej netykiety. Aktualna lista ostrzeżeń:

 • Zamieszczanie zabronionych treści (lub odnośników) — 5 punktów na 60 dni (zwykle od razu ban)
 • Reklamy, autopromocja — 5 punktów na 45 dni (często jednak od razu ban)
 • Naganne zachowanie (obrażanie) — 3 punkty na 30 dni
 • Zamieszczanie nieodpowiednich treści (lub odnośników) — 3 punkty na 30 dni
 • Trollowanie, sianie zamętu, wygłupy — 2 punkty na 30 dni
 • Celowe wprowadzanie offtopu (inicjator) — 2 punkty na 14 dni
 • Spamowanie, pisanie bez sensu — 2 punkty na 14 dni
 • Pseudonauka, dezinformacja — 2 punkty na 14 dni
 • Manipulowanie reputacją — 2 punkty na 14 dni
 • Nieodpowiednie zachowanie (wulgaryzmy) — 2 punkt na 14 dni
 • Pisanie nie na temat — 1 punkt na 7 dni
 • Problem z profilem lub sygnaturką — 1 punkt na 7 dni
 • Pisanie w starych tematach bez wnoszenia nowych informacji — 1 punkt na 7 dni
 • Niepoprawne cytowanie (cała wypowiedź lub artykuł) — 1 punkt na 3 dni
 • Niepoprawne formatowanie postów (kolory, duża czcionka itp.) — 1 punkt na 3 dni
 • Brak poszanowania dla zasad ortografii, interpunkcji lub stylistyki — 1 punkt na 3 dni

Tytuły ostrzeżeń zostały tak dobrane, aby jednoznacznie wskazać przewinienie. Użytkownik w opisie powiązanym z ostrzeżeniem może otrzymać od moderatora dodatkowe wyjaśnienia wraz z odnośnikiem do treści, które spowodowały jego przyznanie. Aby dalej korzystać z naszego forum konieczne jest potwierdzenie zaznajomienia się z przyznanym ostrzeżeniem.

Po upływie podanego terminu przyznane ostrzeżenie (mogą być wielokrotne) wygasa, a punkty karne są redukowane. Informacja o przyznaniu ostrzeżenia pozostaje jednak w profilu użytkownika.

Ostrzeżenia zwykle stosowane są w ostateczności, głównie dla najpoważniejszych naruszeń wprowadzających zamieszanie na forum i wobec uciążliwych użytkowników. Najczęściej moderatorzy najpierw zwracają uwagę poprzez wiadomości prywatne, szczególnie jeśli jest to pierwsze i drobnej wagi przewinienie. Ignorowanie informacji od moderatorów może jednak prowadzić do powzięcia bardziej radykalnych kroków.

Wraz z kumulacją punktów karnych za ostrzeżenia forum automatycznie może wyegzekwować jedną z poniższych kar:

 • 2 punkty — 1-dniowa moderacja nowych treści („obserwacja”)
 • 3 punkty — 3-dniowa moderacja nowych treści
 • 4 punkty — 7-dniowa moderacja nowych treści, 1-dniowy zakaz pisania
 • 5 punktów — 7-dniowa moderacja nowych treści, 3-dniowy zakaz pisania
 • 6 punktów — 14-dniowa moderacja nowych treści, 3-dniowy zakaz pisania
 • 7 punktów — 14-dniowa moderacja nowych treści, 7-dniowy zakaz pisania

Kary te są przydzielane automatycznie, by usprawnić zapanowanie nad problematycznymi osobami. Nie oznacza to jednak, że bana nie można otrzymać wcześniej — spamerzy (np. świeże konto, które w pierwszym poście wrzuca linki) zwykle są oflagowywani natychmiast.

W razie niejasności odsyłamy także do poradnika dla forumowiczy.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this  

 • Similar Content

  • By wilk
   Regulamin forum serwisu KopalniaWiedzy.pl

   Forum1. Forum służy do dyskusji na tematy związane z publikowanymi wiadomościami/artykułami.
   2. Działem forum niezwiązanym z ww. publikacjami jest „Nasza społeczność”.
   3. Dyskutując pamiętajmy o kulturze osobistej oraz o tym, by starać się atakować argumenty, a nie osoby.
   4. Przestrzegajmy zasad ortografii, gramatyki i stylistyki języka polskiego.
   5. Dopuszczalne są dyskusje prowadzone w językach obcych.
   6. Uczestnicy forum są zobowiązani do przestrzegania prawa polskiego oraz prawa kraju, w którym się znajdują. Tym samym nie powinni zamieszczać treści niezgodnych z obowiązującym prawem.
   7. Serwis KopalniaWiedzy.pl nie odpowiada za treści niezgodne z prawem umieszczone przez użytkowników. Prosimy również o poinformowanie moderatora danego forum oraz administratora, gdyby treści takie się pojawiły.
   8. Użytkownicy mogą w sygnaturce umieścić aktywne odnośniki do własnego lub polecanego przez siebie bloga bądź serwisu internetowego, o ile nie ma on komercyjnego charakteru. Nie mogą być to jednak odnośniki do blogów/serwisów łamiących prawo polskie, serwisów i blogów pornograficznych ani do farm linków czy blogów/serwisów, których zawartość składa się głównie z reklam.
   9. Odnośniki i osadzone treści multimedialne w postach mogą służyć tylko jako dodatkowe informacje bezpośrednio związane z artykułem lub na poparcie/zaprzeczenie argumentów. Wszelkie formy reklamy oraz spam są zabronione, co również dotyczy informacji w profilu użytkownika.
    
   Moderatorzy10. Użytkownicy mają prawo wybrać moderatorów dla poszczególnych działów lub dla całego forum.
   11. Wyboru dokonujemy zwykłą większością głosów osób biorących udział w głosowaniu.
   12. Jedna osoba może moderować więcej niż jednym forum.
   13. Moderator powinien dbać o przestrzeganie regulaminu, zwracać uwagę osobom zbytnio odchodzącym od tematu oraz w jakikolwiek sposób dezorganizującym działanie forum.
   14. Moderator ma prawo zbanować uciążliwego użytkownika na czas nie dłuższy niż 7 dni. Najpierw jednak musi zwrócić mu 1 raz uwagę w prywatnej wiadomości, a jeśli to nie poskutkuje, dwukrotnie na forum.
   15. Jeśli po zwróceniu uwagi na forum upomniany użytkownik zostanie wzięty w obronę przez co najmniej 2 innych użytkowników, moderator powinien decyzję o ewentualnym zbanowaniu skonsultować z innym moderatorem.
   16. Użytkownik, który został zbanowany w ciągu pół roku na okres przekraczający łącznie dwa tygodnie, może zostać usunięty z forum. Decyzję o usunięciu użytkownika podejmują wszyscy moderatorzy oraz administrator zwykłą większością głosów.
  • By wilk
   W artykule zauważyłem/am błąd merytoryczny, stylistyczny lub literówkę – co zrobić, jak to zgłosić? Preferowanym sposobem zgłaszania jest skorzystanie z linka „Zgłoś odpowiedź”, dostępnego przy każdym wpisie na forum (prawy górny róg) i wyjaśnienie w formularzu, który się pojawi na czym on polega. Zgłoszenie błędu za pomocą normalnego komentarza nie daje gwarancji, że zostanie on zauważony, a błąd poprawiony, lecz śmiało możesz też tak zrobić. PS. Wyśmiewanie błędów lub bycie niegrzecznym nie sprawi, że zostaną one lepiej lub szybciej poprawione — świadczy jedynie o Tobie.

   Zapomniałem/am dopisać coś do swojej poprzedniej wiadomości – jak mogę to zrobić? Jeśli po Twoim komentarzu nikt nie zamieścił swojego, a Twój poprzedni komentarz nie jest starszy niż 60 minut, to skorzystaj z opcji „Edytuj” dostępnej pod swoim postem. W przeciwnym razie zamieść osobny komentarz. Jeśli jednak zamieścisz kilka komentarzy jeden zaraz po drugim w krótkim odstępie czasu (60 minut), to zostaną one sklejone automatycznie przez forum lub przez moderatora.

   Chciał(a)bym zacytować wypowiedź innej osoby – jak to poprawnie zrobić? Cytuj wyłącznie fragment tekstu, do którego chcesz się odnieść. Forum umożliwia to w bardzo prosty sposób poprzez zaznaczenie fragmentu wypowiedzi i wybranie opcji „Cytuj ten fragment” w dymku, który się pojawi.

   Nie cytuj w żadnym razie całej wypowiedzi innej osoby, a tym bardziej całej treści artykułu. Nie cytuj również każdego zdania z osobna. Jeśli odpowiadasz osobie bezpośrednio powyżej, to cytowanie możesz opuścić. Bo czy w realnym świecie zrobił(a)byś tak jak poniżej?
   — Ale ładna pogoda.
   — Ale ładna pogoda. Tak, to prawda.
   — Ale ładna pogoda. Tak, to prawda. Idziemy na rower?
   — Ale ładna pogoda. Tak, to prawda. Idziemy na rower? OK!
   Ktoś mnie (lub kogoś innego) obraża, zamieścił wulgarny obrazek lub link do nieodpowiedniej treści – co mam zrobić? Użyj w tym celu wspomnianego wcześniej „Zgłoś odpowiedź”. Moderatorzy przyjrzą się tej wypowiedzi i w odpowiedni sposób zareagują — usuwając ją, ostrzegając winowajcę i w razie potrzeby blokując. Staraj się nie reagować publicznie na takie treści, bowiem eskaluje to tylko sprzeczkę i psuje dotychczasową dyskusję, co gorsza włączając w nią także Ciebie.
   Natrafiłem/am na ciekawy wątek sprzed kilku miesięcy/lat – czy mogę w nim odpowiedzieć? Jasne, nie mamy nic przeciwko powracaniu do wcześniejszych artykułów. Staraj się jednak, by odkopując tak dawny temat wnieść coś nowego i wartościowego do dyskusji, uaktualnić temat o nowe informacje, rozszerzyć go.
   Nie zgadzam się z artykułem, użytkownikiem, obecnym stanem wiedzy lub mam własną ciekawą teorię, ale inni się ze mną sprzeczają, nie chcą mi wierzyć – dlaczego? Jesteśmy serwisem popularnonaukowym, więc inni dyskutanci będą oczekiwać od Ciebie uwiarygodnienia własnych słów, poparcia ich odesłaniami do racjonalnych, rzetelnych badań czy publikacji naukowych. Ma to znaczenie tym większe, im bardziej Twoja opinia jest kontrowersyjna lub stoi w opozycji do bieżącego stanu nauki. Jeśli jednak chcesz pogdybać lub wprowadzić inne zagadnienie, to zapraszamy do działu „Luźne gatki”.
   Chciał(a)bym zamieścić informację o jakimś ciekawym odkryciu, wynalazku, teorii – gdzie mogę to zrobić? Skorzystaj z ogólnego działu „Luźne gatki”. Działy tematyczne służą za komentarze do artykułów i założenie w nich tematu nie spowoduje pojawienia się artykułu na stronie głównej serwisu. Twoja wiadomość nie może mieć jednak charakteru reklamowego. Jeśli jesteś zainteresowany/a zamieszczeniem artykułu sponsorowanego, udzieleniem wywiadu lub zrecenzowaniem pozycji książkowej, to skontaktuj się z redakcją Kopalni. W przeciwnym razie Twój temat może zostać przeniesiony lub usunięty przez moderatora.
   Potrzebuję zamieścić w swojej wiadomości ilustrację lub załączyć dokument – jak to zrobić? Możesz skorzystać z opcji dołączenia załącznika, a następnie osadzenia go w treści komentarza. Miej jednak na uwadze, że serwis nie jest hostingiem i oferuje tylko ograniczone miejsce każdemu użytkownikowi. Niemniej raz zamieszczony dokument/obrazek możesz dołączać do przyszłych swoich postów ze swojej forumowej biblioteczki mediów. W przypadku plików większego rozmiaru umieść je w specjalnym serwisie hostującym takie pliki. Pamiętaj, by nie osadzać grafik dużego formatu w postach — użyj zamiast tego odnośnika lub miniaturki.
   Fragment lub całość mojej wypowiedzi zniknęły – dlaczego mnie cenzurujecie? Najwyraźniej moderator uznał, że Twój komentarz narusza w jakiś sposób regulamin Kopalni. Możliwe, że zamieściłeś/aś tam wulgaryzmy, zamiast atakować argumenty zaatakowałeś/aś bezpośrednio inną osobę, zamieściłeś/aś reklamę lub pisałeś/aś zupełnie nie na temat itp. Dotyczy to również Twojego profilu, w tym awatara i sygnaturki. Sprawdź swoje wiadomości prywatne na forum, zapewne jest tam już wyjaśnienie od moderatora.
   Jestem „nowym użytkownikiem” – co to znaczy, dlaczego? Oznacza to, że dopiero dołączyłeś/aś do forum i potwierdziłeś/aś swoją rejestrację. Nowi użytkownicy mają ograniczone możliwości tworzenia i edytowania postów (brak możliwości), przydzielania punktów reputacji (max. 2/dzień), zakładania nowych tematów (tylko odpisywanie w już istniejących), wysyłania prywatnych wiadomości czy modyfikowania swojego profilu (np. brak sygnaturek czy zmiany nazwy wyświetlanej). Ich wypowiedzi są też uważniej obserwowane przez moderatorów. Gdy udzielisz się przynajmniej 10 razy na forum i Twój staż na nim będzie dłuższy niż 7 dni, to automatycznie staniesz się pełnoprawnym jego użytkownikiem. Przez pierwsze 3 dni od założenia konta aktywny jest również dobowy limit postów (do 10/dzień).
   W moim profilu mam przypisany tytuł „Górnik”, a inni mają „Sztygar” lub „Lis major” – o co chodzi? Są to tak zwane rangi i mają wyłącznie wizualny charakter. Ich nazwy są powiązane z górnictwem, w końcu jesteśmy na kopalni. ;-) Liczba kropek i tytuł rangi są zależne od aktywności użytkownika w serwisie — liczby postów. Jeśli nie jesteś zadowolony/a ze swojego opisu lub chcesz ustawić indywidualny tekst, to możesz zmienić go edytując swój profil, aczkolwiek musisz mieć przynajmniej 250 postów na koncie (trzecia gwiazdka).
   Mam złą reputację na forum — dlaczego, jak to naprawić? Każdy użytkownik zaczyna przygodę na forum z neutralną reputacją (0). Wraz z Twoją aktywnością inni użytkownicy mogą oceniać Twoje wypowiedzi oraz Ty możesz oceniać wypowiedzi innych. Możesz udzielić innym do 10 punktów na dzień (nowi użytkownicy do 2). Jest kilka poziomów złej i nieco więcej poziomów dobrej reputacji. Informacja ta służy do oceny czy nasz rozmówca wybrał jasną czy jednak ciemną stronę mocy. System ten nie służy zabawie i wszelkie nabijanie punktów znajomym lub mszczenie się za minusa spotka się z reakcją moderatorów i cofnięciem głosów.
   Nie podoba mi się moja nazwa na forum – czy mogę/możecie ją zmienić? Tak, możesz sam(a) to zrobić do 3 razy w ciągu 90 dni, pod warunkiem, że nie jesteś nowym użytkownikiem forum. Nie używaj jednak tego, by wprowadzać innych użytkowników w błąd i miej na względzie, że wszystkie dotychczasowe posty również uzyskają Twoją nową nazwę. Historia zmian nazw jest widoczna dla moderatorów.
   Mam problem, który nie został omówiony powyżej – co zrobić? Kieruj się zdrowym rozsądkiem, kulturą i zasadami netykiety. W razie dalszych wątpliwości możesz skontaktować się z moderatorem.
 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.

×
×
 • Create New...