Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Twórczy słownie śpią długo, a kreatywni wizualnie mają problemy ze snem

Recommended Posts

Twórczość wzrokowa i słowna wiążą się z różnymi wzorcami snu.

Naukowcy z Izraela porównywali studentów nauk społecznych i sztuk pięknych oraz wzorce ich snu. Ludzie kreatywni wizualnie donosili o zaburzeniach snu i będących ich skutkiem problemach w funkcjonowaniu w ciągu dnia. W przypadku osób kreatywnych werbalnie zauważyliśmy, że śpią one dłużej i że kładą się i wstają później - wyjaśnia doktorantka Neta Ram-Vlasov.

Ram-Vlasov i prof. Tamar Shochat z Uniwersytetu w Hajfie, a także Amit Green z Instytutu Snu Assuta Medical Center oraz prof. Orna Tzischinsky z Wydziału Psychologii Akademickiego College'u Doliny Jezreel imienia Maxa Sterna chcieli sprawdzić, w jaki sposób 2 typy twórczości (wizualna i werbalna) wiążą się z obiektywnymi i subiektywnymi aspektami snu, czyli długością, czasowaniem i jakością.

W studium wzięło udział 30 studentów z różnych instytutów; połowa z nich specjalizowała się wyłącznie w sztuce, a druga połowa w naukach społecznych. Ochotnicy przeszli badanie polisomnograficzne. Prowadzili też dziennik snu i wypełniali kwestionariusz nawyków związanych ze snem. Oprócz tego testowano ich pod kątem twórczości wizualnej i werbalnej.

Okazało się, że im wyższy poziom twórczości wzrokowej, tym gorsza jakość snu (np. większe zaburzenia snu i problemy z funkcjonowaniem w ciągu dnia). Izraelczycy zauważyli także, że im wyższy poziom twórczości słownej, tym dłużej studenci spali i tym później kładli się spać i wstawali.

Przyszłe badania powinny wskazać na kierunek zależności: czy to kreatywność wpływa na wzorzec snu, czy na odwrót (a może zależność jest tylko pozorna). Ważne jest także ustalenie ewentualnego mechanizmu zjawiska. Niewykluczone, że "nadmiar" twórczości wzrokowej sprawia, że dana osoba jest bardziej czujna/pobudzona i to prowadzi do zaburzeń snu. Z drugiej strony możliwe jest, że przedłużony sen twórczych słownie osób sprzyja procesom kluczowym dla kreatywności. Jak by nie było, uzyskane przez nas wyniki stanowią dalsze poparcie dla teorii, że kreatywność nie jest jednorodnym konceptem. Twórczość wzrokowa i słowna są [bowiem] aktywowane przez inne mechanizmy mózgowe i uruchamiają różne procesy.


« powrót do artykułu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mam oba te problemy ze snem, a kreatywna werbalnie to raczej nie jestem... szach mat! ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

@@Acrux, widać to kreatywność powoduje problemy ze snem, nie odwrotnie. Ludzie niekreatywni też mogą źle spać, ale z innych powodów.

Share this post


Link to post
Share on other sites

U tych bardziej kreatywnych mózg wykazuje większa aktywność i to pewnie nie tylko za dnia, ale również w nocy - stąd mają problemy ze snem.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@@ormianin, Twój pomysł nie ma nic wspólnego z tym co napisano w artykule.

Wyraźnie jest, że osoby kreatywne w słowach doskonale śpią w nocy (czyli, jak się domyślam, pisarze, poeci itp).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...