Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Jednowymiarowy bor - nieistniejący obiecujący materiał

Rekomendowane odpowiedzi

Symulacje jednowymiarowego boru wykazały, że materiał ten ma niezwykle interesujące właściwości. Naukowcy z Rice University symulowali zachowanie się łańcuchów złożonych z pojedynczych atomów boru oraz wstążek o szerokości dwóch atomów.

Eksperymenty wykazały na przykład, że rozciągane wstążki zamieniają się w antyferromagnetyczne półprzewodzące łańcuchy, a gdy zwolni się przyłożoną siłę, wracają do postaci wstążki. Ponadto sztywność jednowymiarowego boru dorównuje sztywności najlepszym nanomateriałom. Takie formy boru działają w nanoskali jak sprężyny o stałym naprężeniu.

Laboratoria na całym świecie czynią szybkie postępy na drodze ku uzyskaniu zarówno jednowymiarowego boru jak i boru o strukturze fullerenów. Zespół Borisa Yakobsona, który prowadził wspomniane powyżej symulacje, ma duże doświadczenie w badaniu nieistniejących materiałów. Karbyn, fullereny z boru czy borofen to materiały, jakie zostały przewidziane przez uczonych z Rice i które już udało się uzyskać.

To podczas prac nad karbynem i płaskim borem pomyśleliśmy, że jednowymiarowy łańcuch boru jest również możliwy do uzyskania i byłaby to bardzo interesująca struktura. Chcieliśmy wiedzieć, czy jest stabilny i jakie ma właściwości. Tutaj symulacje komputerowe są wspaniałym narzędziem, gdyż dzięki nim uzyskujemy dość realistyczne dane na temat nieistniejących struktur - mówi Yakobson. Bor znacząco różni się od węgla. Pierwiastek ten ma tendencje do formowania dwóch rzędów atomów. Wydaje się, że wówczas jest w najbardziej stabilnym stanie o najniższej energii. Jeśli będziesz ciągnął taką strukturę, porozwija się ona w jednoatomową nić, a po jej puszczeniu znowu uformuje dwuatomową wstążkę - dodaje uczony. To daje interesujące możliwości. Jeśli rozciągniemy taką strukturę do połowy, uzyskamy w połowie łańcuch, a w połowie wstążkę. Jako, że jedna z tych struktur ma właściwości metalu, a druga półprzewodnika, otrzymujemy jednowymiarowe elastyczne złącze Schottky'ego.

Bardzo interesującą właściwością jednowymiarowego boru jest fakt, iż tworzy on sprężynę o stałym naprężeniu. W standardowej sprężynie im bardziej ją rozciągamy, tym więcej siły musimy użyć. Tymczasem siła potrzebna do całkowitego rozciągnięcia sprężyny o stałym naprężeniu jest stała. Cecha ta może być przydatna podczas pomiarów bardzo małych sił w nanoskali.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Astro
"nieistniejący obiecujący materiał"

Bo ja wiem? Przyprawa (melanż) z Diuny wygląda mi na bardziej obiecującą formę materii. ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"nieistniejący obiecujący materiał"

Bo ja wiem? Przyprawa (melanż) z Diuny wygląda mi na bardziej obiecującą formę materii. ;)

 

Zawsze sobie wyobrażałem, że melanż ma inny skład chemiczny za każdym razem, jak się go bada. Trochę jak opinie polityków ;P

Edytowane przez wilk
Bardzo proszę znowu nie zaczynać z polityką w temacie zupełnie z tym niezwiązanym…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Astro

Wilk (do komentarza edycji): a kto tu te wszystkie świństwa o polityce podsuwa?! Przecież nie ja czy WhizzKid! ;):)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

(...)melanż ma inny skład chemiczny za każdym razem, jak się go bada. Trochę jak opinie polityków ;P

Puszczenie oka, to jeszcze nie prowokacja, ale Wilk jest już przewrażliwiony na przedrostek poli.

Polimeryzowałbym czy słusznie.;)

Edytowane przez TrzyGrosze

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Tymczasem siła potrzebna do całkowitego rozciągnięcia sprężyny o stałym naprężeniu jest stała. Cecha ta może być przydatna podczas pomiarów bardzo małych sił w nanoskali.

Ma ktoś pomysł jak przydatna? Jako tester czy jak?

Edytowane przez thikim

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Astro

 

 

Jako tester czy jak?

Tak jak napisał autor w artykule:

 

 

Cecha ta może być przydatna podczas pomiarów bardzo małych sił w nanoskali.

Może sięgniemy wreszcie grawitacji? Serio.

 

Dodam tylko, że "stałe naprężenie" nieco nie do końca, bo gdyby tak "idealnie", to sprężynie broszka (vide, szkolnie, prawo Hooke'a) jaką ma długość przy zadanej sile. Chyba jednak jej nie wszystko jedno…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak sprężyną o stałym naprężeniu mierzyć siły? Myślałem, że właśnie na tym polega pomiar siły sprężyną, że przy różnym wydłużeniu potrzebna jest różna siła do osiągnięcia równowagi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O to właśnie pytam :) Dlatego pisałem o testerze. To że zachowuje te właściwości w jakimś tam zakresie jest oczywiste i zrezygnowałem wcześniej z napisania tego w związku z oczywistością :D

Edytowane przez thikim

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Astro

 

 

O to właśnie pytam

 

Myślę, że mogę mówić za siebie i Flaka. Jak przeczytasz uważnie, to dostałeś odpowiedź na to właśnie pytanie. Proszę bardzo. :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

 

Myślę, że mogę mówić za siebie i Flaka

Poczekam na wypowiedź Flaka. Zanim zaczniesz się i w moim imieniu wypowiadać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Astro

 

 

Zanim zaczniesz się i w moim imieniu wypowiadać.

 

Tak nawalone to nie mam. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...