Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Inteligentna kamizelka do diagnozowania zapalenia płuc

Rekomendowane odpowiedzi

Grupa ugandyjskich inżynierów opracowała inteligentną kamizelkę do diagnozowania zapalenia płuc.

Olivia Koburongo wpadła na ten pomysł, gdy jej babcia zachorowała i przed zdiagnozowaniem zapalenia płuc była przewożona od szpitala do szpitala. [Wtedy] było [już] za późno, żeby ją uratować. Nie dało się monitorować procesów życiowych [...], dlatego pomyślałam, że przydałby się automatyczny sposób na śledzenie stanu jej zdrowia.

Koburongo opowiedziała o swoich pomysłach koledze Brianowi Turyabagye. Dzięki współpracy z ekipą lekarzy udało się ostatecznie stworzyć Mama-Ope - prototypowy zestaw złożony z inteligentnej kamizelki i aplikacji na telefon komórkowy.

Zgodnie z danymi UNICEF-u, rocznie zapalenie płuc zabija nawet 24. tys. ugandyjskich dzieci poniżej 5. r.ż. U wielu z nich mylnie diagnozuje się malarię. Brak dostępu do laboratoriów i sprzętu medycznego oznacza, że pracownicy służby zdrowia muszą polegać na zwykłych badaniach fizykalnych i własnej intuicji.

Mama-Ope jest łatwy w użyciu. Wystarczy ubrać dziecko w kamizelkę, a wbudowane w nią czujniki zrobią resztę: wychwycą wzorce dźwiękowe z płuc, temperaturę oraz częstość oddechu. Za pomocą Bluetootha dane są następnie wysyłane do aplikacji i analizowane (poprzez porównania ustala się nasilenie procesu chorobowego).

Kamizelka diagnozuje zapalnie płuc 3 razy szybciej niż lekarz i ogranicza ważny czynnik w postaci błędów ludzkich.

Często, nim lekarze stwierdzą, że mają do czynienia z zapaleniem płuc, podają pacjentom medykamenty na malarię albo gruźlicę. Mama-Ope to sposób na nietracenie cennego czasu oraz częściowe rozwiązanie problemu niedoboru lekarzy (jak podaje Koburongo, stosunek liczby lekarzy do pacjentów wynosi w Ugandzie 1 do 24000).

Projektanci mają nadzieję, że po pomyślnych testach pilotażowych kamizelki dotrą do ośrodków zdrowia/szpitali na peryferiach czy na wsi. Po umieszczeniu danych w chmurze lekarz, którego nie ma na miejscu, ma dostęp do tych samych informacji. A to pomaga w podejmowaniu świadomej decyzji - podkreśla Turyabagye.

Ekipa chce opatentować wynalazek. Został on zgłoszony do tegorocznej Royal Academy of Engineering Africa Prize.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...