Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Cukrzyca ciężarnych zwiększa ryzyko depresji poporodowej

Recommended Posts

Cukrzyca ciężarnych zwiększa u pierworódek ryzyko depresji poporodowej (DPP).

Studium naukowców z Mount Sinai i Karolinska Institutet to największe jak dotąd badanie tego rodzaju (objęło ponad 700 tys. kobiet).

Amerykańsko-szwedzki zespół ustalił, że w przypadku kobiet z historią depresji prawdopodobieństwo DPP jest ponad 20-krotnie wyższe (w porównaniu do kobiet bez takich doświadczeń). Cukrzyca ciężarnych sama w sobie zwiększa ryzyko depresji poporodowej, lecz historia depresji i cukrzyca łącznie podwyższają je jeszcze bardziej.

Większość lekarzy myśli o nich jak o dwóch odrębnych schorzeniach, ale teraz wiemy, że cukrzycę ciężarnych i depresję poporodową powinno się rozpatrywać razem. O ile wystąpienie cukrzycy ciężarnych zwiększa ryzyko DPP u wszystkich kobiet, o tyle w przypadku pań z wcześniejszym epizodem depresyjnym wystąpienie cukrzycy sprawia, że prawdopodobieństwo DPP jest aż o 70% wyższe - wylicza dr Michael E. Silverman z Mount Sinai.

Szukając korelacji z DPP, naukowcy analizowali nie tylko cukrzycę ciężarnych, ale i szereg innych potencjalnych czynników ryzyka, w tym cukrzycę występującą przed ciążą. Okazało się, że u pań z wcześniejszym epizodem depresyjnym ryzyko zwiększały cukrzyca przed ciążą i poród nieco przed terminem. Dla kobiet bez historii depresji znaczenie miały zaś młody wiek, poród ze wspomaganiem lub cesarskie cięcie oraz poród umiarkowanie przedwczesny. Autorzy publikacji z pisma Depression and Anxiety sugerują, że biorąc to wszystko pod uwagę, można przypuszczać, że mechanizmy przyczynowe DPP u kobiet z i bez historii depresji są różne.

Do analiz wykorzystano dane ze szwedzkiego rejestru urodzeń. Akademicy bazowali na klinicznej diagnozie DPP, bo inwentarze oparte na symptomach często przeszacowują częstość występowania depresji poporodowej.


« powrót do artykułu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...