Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Psują się zegary atomowe na satelitach Galileo

Recommended Posts

Przed zaledwie miesiącem uruchomiono europejski odpowiednik GPS, a już trapią go poważne problemy. Europejska Agencja Kosmiczna poinformowała, że na pokładzie wielu satelitów tworzących system Galileo doszło do awarii zegarów atomowych.

Obecnie w skład systemu Galileo wchodzi 18 satelitów, a docelowo ma być ich 30. Na pokładzie każdego z satelitów znajdują się cztery zegary atomowe, dwa wykorzystujące rubid i dwa używające wodoru. Awarii uległo 9 z 72 zegarów. Szczęśliwie żaden z satelitów nie przestał przez to pracować. Nie zostaliśmy oślepieni. Jeśli jednak u źródeł awarii leży ta sama przyczyna, powinniśmy być szczególnie ostrożni i nie wysyłać w przestrzeń kosmiczną kolejnych wadliwych zegarów - mówi dyrektor generalny ESA Jan Woerner.

Zepsuły się trzy zegary rubidowe i sześć wodorowych. Na jednym z satelitów nie działają dwa zegary. Każdy z satelitów został zaprojektowany tak, by działał z jednym sprawnym zegarem. Trzy pozostałe to zapas.

ESA zastanawia się teraz, czy do czasu znalezienia przyczyn usterki nie należałoby odłożyć startów kolejnych satelitów. Na drugą połowę bieżącego roku planowane jest wystrzelenie czterech kolejnych. Można stwierdzić, że należy poczekać, jeśli jednak zepsują się kolejne zegary Galileo może nie funkcjonować jak trzeba. Jeśli wystrzelimy kolejne satelity to co najmniej podtrzymamy obecne możliwości Galileo, ale tu pojawia się ryzyko, że mamy do czynienia z problemem systemowym - stwierdził Woerner.

Budowa Galileo od początku napotyka trudności. System rozwijany jest od 17 lat i dopiero zaczął pracę, a jego budżet został przekroczony trzykrotnie. Kraje Europy chcą mieć jednak własny system nawigacji satelitarnej, który będą mogły w pełni kontrolować. Jeśli chcesz być konkurencyjny na globalnym rynku, nie możesz zbyt bardzo uzależniać się od obcych technologii. Musimy podjąć ryzyko, by być konkurencyjnymi w przyszłości.

Ostatnimi czasy ESA nie ma szczęścia do misji w przestrzeni kosmicznej. Niedawno na powierzchni Marsa rozbił się lądownik Schiparelli i była to już druga nieudana europejska próba lądowania na Czerwonej Planecie.


« powrót do artykułu

Share this post


Link to post
Share on other sites
Jeśli chcesz być konkurencyjny na globalnym rynku, nie możesz zbyt bardzo uzależniać się od obcych technologii. Musimy podjąć ryzyko, by być konkurencyjnymi w przyszłości.

Wow. Teraz Europa mówi: nie uzależniaj się od obcych.

A jak Polska wchodziła do UE to mówiła: narody to przeżytek :D Razem będzie nam lepiej :)

A my mieliśmy Korwina który sam siebie zaorywał pod względem wyborczym.

No i tu mam straszny dylemat: czy głupota jest ważniejsza czy narodowość :)

Edited by thikim

Share this post


Link to post
Share on other sites

Budżet przekroczony trzykrotnie i na dodatek otrzymaliśmy wadliwy produkt. Mistrzowie!

Ano. Sądzę, że zrealizuje się najgorszy scenariusz i okaże się, że zegary nie wytrzymują warunków w przestrzeni (promieniowanie?) i będą się po kolei wyłączać. Całość do wymiany, tylko kwestia czasu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Thikim, powoli. Nie od razu Kraków zbudowano.

Chyba że agresywni kosmici przylecą, to zjednoczymy się szybciutko.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Chyba że agresywni kosmici przylecą, to zjednoczymy się szybciutko.

Ależ skąd! Podzielimy się na co najmniej dwa zwalczające się zapalczywie obozy: zwolenników multikulti - dać kosmitom zielone karty niech się integrują , oraz ksenfobów - lać bejsbolem kosmiczne tałatajstwo.

Zjednoczeń nie będzie do odwołania ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jeśli każdy satelita ma 4 zegary w 2 rożnych technologiach to chyba nie wypadł im żaden z nadajników. Chociaż może to mieć odbicie w dokładności.w epoce trumpa lepiej mieć swój system pozycjonowania...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Wcale nie głupi wariant i ludzkość może skorzystać: https://pl.m.wikiped.../wiki/Heterozja

Przereklamowane :) I tylko na pierwsze pokolenie. W chemicznym podejściu: wiele zależy od ułamka ilościowego i współczynnika aktywności. Na przykład 0.1 udział Niemców czy Belgów jest właściwie niezauważalny. 0.05 Włochów jest nie do zniesienia bez środków ochrony słuchu. Sprawdzone na polu namiotowym.: aWłoch >> aBelg

Generalnie temat jest nośny więc może warto założyć wątek w luźnych gatkach i uwolnić demony :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...