Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Chiny zbudowały unikatowy laser na wolnych elektronach

Rekomendowane odpowiedzi

Chiny dołączyły do elitarnego klubu krajów posiadających laser na swobodnych elektronach (FEL). Takie urządzenia emitują światło w zakresie od podczerwieni do dalekiego ultrafioletu i są uznawane za źródło światła 4. generacji. W porównaniu z synchrotronami - źródłami światła 3. generacji - lasery na wolnych elektronach pozwalają na uzyskanie 1000-krotnie większej intensywności. Takie lasery są stosowane do obrazowania w skali atomowej w takich naukach jak biologia, chemia, fizyka czy medycyna.

Laser na wolnych elektronach został wynaleziony w 1971 roku przez Johna Madeya z Uniwersytetu Stanforda. Od około 10 lat wiele ośrodków naukowych stara się zbudować takie urządzenie.

Chiński Dalian Coherent Light Source to wyjątkowy instrument. Jest to jedyny duży laser pracujący z zakresie światła zwanym nadfioletem próżniowym (10-200 nm). Jak mówi chemik Yang Xueming, większość współczesnych FEL generuje światło o długości fali sięgającej 0,1 nanometra. Jest ono idealne do badania skrystalizowanych białek i ciał stałych. Jednak fale takie są 'twarde' i rozbijają molekuły gazów. Chiński FEL pracuje w zakresie 50-150 nm, promień światła jest 'miękki", dzięki czemu pozwala na wykrywanie molekuł i atomów w gazach. Laser z Dailan posłuży do badań procesów spalania, pozwoli sprawdzić, jak biomolekuły zachowują się w gazach i jakie reakcje zachodzą na styku ciała stałego i gazu. Pozwoli też na przeprowadzenie bardziej praktycznych eksperymentów, np. na zbadanie, w jaki sposób w pekińskim smogu tworzą się i rozpadają aerozole.

Z chińskiego FEL chcą korzystać naukowcy z całego świata, którzy już ustawili się do niego w kolejce. Tymczasem Państwo Środka nie powiedziało ostatniego słowa. Szanghajski Instytut Fizyki Stosowanej planuje budowę własnego FEL generującego 'twarde' promienie X.

W maju 2012 roku podpisano umowę, w ramach którego w Narodowym Centrum Badań Jądrowych w Świerku ma powstać POLFEL, polski FEL.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

http://polfel.pl/

Temat coś zasnął w 2012. Ewentualnie mają tak słaby PR. Powinni karać ogólnie za takie nic nie robienie, tzn. marnowanie.

W najgorszym wypadku przynajmniej jakiegoś rzecznika za brak informacji o tym co dalej. Bo pieniądze poszły.

Edytowane przez thikim

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przed napisaniem pierwszego komentarza byłem na polfel.pl oraz przeczytałem https://www.cis.gov.pl/documents/54633/0/Ksi%C4%85%C5%BCeczka+POLFEL/f87c96ea-d88a-4da1-8eda-77b4e57f481d

o XFEL w Hamburgu napisali, że Polacy biorą udział w budowie, ale o polskim POLFEL i zamiarach co do niego, to już nie łaska... Ma kosztować 83mln PLN i ma być budowany przez 20 kwartałów, ale od kiedy tego nie napisali...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak to mawia jeden mój kumpel ze studiów: Nie ufaj stronom, na których nie potrafią prawidłowo ustawić kodowania...

W tej sytuacji chyba oczywistym jest, że ten projekt już umarł.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oj to nie takie oczywiste. Ktoś musi opłacać serwer i domenę.

Co do kodowania - teraz widzę błędy ale jak wchodziłem parę dni temu (być może inną przeglądarką) to tego nie zauważyłem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

 

Co do kodowania - teraz widzę błędy ale jak wchodziłem parę dni temu (być może inną przeglądarką) to tego nie zauważyłem

Potwierdzam, wyświetlała się poprawnie. A więc ktoś tam grzebie :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I już poprawili, więc rzeczywiście ktoś dba.

Jednak jak z nagłówku widzę: charset=iso-8859-2 ... ehh i to są ludzie, którzy pracują nad nowymi technologiami, a nie stosują nawet w miarę uniwersalnego UTF8?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...