Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Zmarł człowiek, który jako ostatni chodził po Księżycu

Recommended Posts

Szesnastego stycznia w wieku 82 lat zmarł Eugene Andrew Cernan - astronauta, który jako ostatni chodził po Księżycu.

Cernan był dowódcą misji Apollo 17. Jedenastego grudnia 1972 r. astronauci (Cernan oraz pilot modułu Challenger Harrison Schmitt) wylądowali w rejonie Taurus-Littrow. Obaj wyszli na powierzchnię Srebrnego Globu 3-krotnie. Cernan wrócił jako ostatni.

Razem z 13 innymi osobami Cernan został wybrany do 3. grupy astronautów NASA (nabór ogłoszono w październiku 1963 r.). Przed misją Apollo 17 był w kosmosie 2-krotnie: w 1966 i 1969 r. (jako pilot statku uczestniczył w 3-dniowej misji Gemini 9A, a jako pilot lądownika księżycowego w misji Apollo 10).

Pracę w NASA zakończył 1 lipca 1976 r. Później został wiceprezesem wykonawczym Coral Petroleum, a w 1981 r. założył własną firmę aeronautyczno-energetyczną The Cernan Corporation. Sprawdzał się też w roli komentatora pierwszych lotów wahadłowców dla stacji ABC. Siedemnaście lat temu (w 1999 r.) opublikował książkę pt. "Ostatni człowiek na Księżycu".

W oświadczeniu rodzina astronauty podkreśla, że zmarł z powodu problemów ze zdrowiem. Nawet w wieku 82 lat nie ustawał [jednak] w wysiłkach i zachęcał liderów politycznych i młodych ludzi, by nie pozwolili, żeby pozostał ostatnim człowiekiem na Księżycu.


« powrót do artykułu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...