Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
Gość Astro

Nauka w San Escobar

Rekomendowane odpowiedzi

On 7/20/2018 at 2:26 PM, thikim said:

Tylko problem widzę w tym że nie znam wzoru na prawdopodobieństwo tego że za rok pojadę nad morze. I Ty też nie znasz :)

Cholera, wiesz lepiej, co ja wiem, niż ja to wiem... Cuda, panie, cuda :D
A to że nie znasz, to Twój problem, nie mój ;)

 

On 7/20/2018 at 2:26 PM, thikim said:

Dobrze wiesz że robisz to samo co reszta ludzi tylko z jakiegoś swojego powodu upierasz się żeby wiarę nazwać prawdopodobieństwem :)

Nnno dobrze, niech Ci będzie - "nie istnieją prawdopodobieństwa, istnieje tylko wiara". Ulżyło Ci? ;)

 

On 7/20/2018 at 4:04 PM, pogo said:

Ciekawe co powiecie o wierze w pamięć dnia wczorajszego...

A po co do tego wiarę mieszać? Jeśli nie będziemy wchodzić w jakieś dziwaczne hipotezy i pozostaniemy przy standardowym obrazie świata, to przeszłość pozostawia ślady, czyli pamięć można sprawdzić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 23.07.2018 o 01:24, ex nihilo napisał:

Cholera, wiesz lepiej, co ja wiem, niż ja to wiem

Masz rację. O Tobie nie wiadomo czy go znasz.

Tak samo nie wiem o Tobie czy masz 10000 lat czy 2 dni. Rzeczywiście są to niewiadome :D

W dniu 23.07.2018 o 01:24, ex nihilo napisał:

A po co do tego wiarę mieszać?

Bo takim terminem w przeciwieństwie do ex nihilo ochrzciła to reszta ludzkości? :D

Zdania są podzielone: ex nihilo zamiast wiara mówi prawdopodobieństwa :D reszta ludzkości mówi: wiara zamiast prawdopodobieństwa.

W dniu 23.07.2018 o 01:24, ex nihilo napisał:

to przeszłość pozostawia ślady, czyli pamięć można sprawdzić

Z pewnością powinieneś poczuć jakiś niepokój to pisząc. Niepokój wynikający z pomyślenia, że da się wyróżnić czas od zadania pytania do udzielenia odpowiedzi w którym to czasie jeszcze sprawdzić nie można :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
45 minut temu, thikim napisał:

da się wyróżnić czas od zadania pytania do udzielenia odpowiedzi w którym to czasie jeszcze sprawdzić nie można

I właśnie dlatego niektóre pytania są jałowe. Zagraj sobie w brydża, tysiąca, pokera. Ci którzy posługują się wiarą* zamiast pdpem nie osiągają w tych grach spektakularnych sukcesów.

Zresztą każdy wykład z teorii gier będzie dobry. Tak, większość ludzi posługuje się wiarą w harmonię przedustawną*, ale tu na KW jest ich dość mało. 

*) już dwa razy miałem króla za impasem, to teraz musi być pod - 7 bez trumfa, niech będzie 14, no to 28, i trzeba pisać weksel bo jednak znowu był za...

  • Pozytyw (+1) 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Owszem, gry to przykład tak zubożonego i uproszczonego problemu że można posługiwać się pdp

Ale nie o tym była dyskusja.

Jeszcze Ci jednak podpowiem że przy rzucie monetą też możesz użyć pdp z sukcesem albo i nie :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, thikim napisał:

Owszem, gry to przykład tak zubożonego i uproszczonego problemu że można posługiwać się pdp

Dopiero co informację "w przyszłym roku pojadę nad morze" zakwalifikowałeś do wierzeń. Ale tak to właśnie jest. Na proste pytania odpowiadamy za pomocą wiedzy, na trudne eksperymentem, na beznadziejnie trudne - wiarą. U Ciebie trudność pytań wzrasta dużo szybciej niż np. u mnie - będzie nam trudno ustalić gdzie przebiega granica wiara - wiedza.  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trochę tak, ale to czy coś jest trudniej ustalić zależy nie tylko od tego czegoś ale i od tego jak dokładnie i precyzyjnie chcesz coś ustalić.

Tak więc każda rzecz dąży do wiary w miarę tego jak zwiększamy wymagania co do dokładności (co zwiększa trudność).

9 godzin temu, Jajcenty napisał:

Na proste pytania odpowiadamy za pomocą wiedzy, na trudne eksperymentem, na beznadziejnie trudne - wiarą

Na proste - tak.

Na trudne  - eksperymentem ale jak mamy czas, zasoby itd. a przeważnie nie mamy więc jednak pozostaje wiara.
Niby nie jest to trudne pytanie: czy za rok będę nad morzem :)
Masz jakiś pomysł na eksperyment do tego pytania? :) 
W rzeczywistości  - na większość życiowych pytań odpowiadamy przypuszczeniem czyli wiarą.
Bo nie ma ludzi którzy byliby w stanie przed każdym krokiem i każdą sekundą swojego życia robić:

- czasochłonne świadome obliczenia

- próbne eksperymenty
Tacy ludzie zostaliby szybko wyeliminowani poprzez dobór naturalny z gry. Byliby bardzo nieefektywni.

Edytowane przez thikim

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
On 7/27/2018 at 5:19 PM, thikim said:

W rzeczywistości  - na większość życiowych pytań odpowiadamy przypuszczeniem czyli wiarą.

Przypuszczenie nie jest wiarą.
Przypuszczenie to doświadczenie + intuicyjny rozklad pdp.

Wiara to np. "wierzę, że wygram bańkę w Toto, chociaż doświadczenie i pdp temu przeczą ".
Albo "wierzę, bo ludzie tak mówią", "bo tak gdzieś tam napisali" itp.

Przypuszczenie ma racjonalne podstawy.
Wiara ma podstawy nieracjonalne, chociaż może być racjonalizowana lub "racjonalizowana" ("no przecież ten świat sam się nie zrobił").
I tak dalej...

  • Lubię to (+1) 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Semantycznie masz rację.

Ale jeśli dla większości ludzi przypuszczenie jest niemal tożsame z wiarą to jakbyś jednak nie miał racji :)

Głęboko za tym co napisałeś skrywa się twierdzenie fałszywe: że człowiek jest istotą racjonalną. Nie jest :)

Edytowane przez thikim

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To normalne, że zakresy znaczeń (i uzusów) się mieszają -> zbiory rozmyte.
Tutaj chodzi o znalezienie 'stanów własnych', bo bez tego blablanie nie ma sensu.

 

9 hours ago, thikim said:

Głęboko za tym co napisałeś skrywa się twierdzenie fałszywe: że człowiek jest istotą racjonalną. Nie jest :)

To są Twoje twierdzenia (to "moje" i to Twoje), a nie moje.
Moje jest takie, że homiki sapiące są istotami w różnym stopniu (osobnik, sytuacja) racjonalnymi i nieracjonalnymi. Czyli znowu zbiory rozmyte.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...