Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Perły jaskiniowe z zamku Książ

Recommended Posts

Michał Banaś z Instytutu Nauk Geologicznych Polskiej Akademii Nauk w Krakowie odkrył w korytarzu prowadzącym do podziemi wałbrzyskiego zamku Książ perły jaskiniowe.

Perły jaskiniowe to pizoidy (kuliste ziarna skalne o średnicy powyżej 2 mm), które powstają w wypełnionych poruszającą się wodą zagłębieniach.

"Do miejsca tego od dziesiątek lat nikt nie zagląda i w tym czasie kawałki rumoszu skalnego, który powstał przy drążeniu podziemi w czasie II wojny światowej, zaczęły obrastać naciekami węglanu wapnia" - wyjaśnia Banaś. Geolog ujawnia, że pereł nie ma na tyle dużo, by produkować z nich pamiątki. Można je jednak pokazywać wycieczkom po otwarciu w czasie przyszłorocznych wakacji nowej trasy dla turystów albo wykorzystać pomysł z jaskini znad Loary, gdzie pod miejscami tworzenia nacieków krasowych ustawiono specjalne formy. Takie odlewy są sprzedawane i niewykluczone, że coś takiego sprawdzi się i w Książu.

Rafał Wiernicki, prezes spółki Zamek Książ w Wałbrzychu, wyjaśnia, że po wyłonieniu wykonawcy na tarasie północnym zamku powstaną 2 klatki schodowe do podziemi (jedną będzie się wchodzić, drugą wychodzić).

W Polsce perły jaskiniowe odkryto w Jaskini Czarnej w Tatrach Zachodnich, jaskini Raj w Górach Świętokrzyskich, Jaskini Nietoperzowej na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, Jaskini Sąspowskiej w Ojcowskim Parku Narodowym i Jaskini Niedźwiedziej w Kletnie.


« powrót do artykułu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...