Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Perły jaskiniowe z zamku Książ

Rekomendowane odpowiedzi

Michał Banaś z Instytutu Nauk Geologicznych Polskiej Akademii Nauk w Krakowie odkrył w korytarzu prowadzącym do podziemi wałbrzyskiego zamku Książ perły jaskiniowe.

Perły jaskiniowe to pizoidy (kuliste ziarna skalne o średnicy powyżej 2 mm), które powstają w wypełnionych poruszającą się wodą zagłębieniach.

"Do miejsca tego od dziesiątek lat nikt nie zagląda i w tym czasie kawałki rumoszu skalnego, który powstał przy drążeniu podziemi w czasie II wojny światowej, zaczęły obrastać naciekami węglanu wapnia" - wyjaśnia Banaś. Geolog ujawnia, że pereł nie ma na tyle dużo, by produkować z nich pamiątki. Można je jednak pokazywać wycieczkom po otwarciu w czasie przyszłorocznych wakacji nowej trasy dla turystów albo wykorzystać pomysł z jaskini znad Loary, gdzie pod miejscami tworzenia nacieków krasowych ustawiono specjalne formy. Takie odlewy są sprzedawane i niewykluczone, że coś takiego sprawdzi się i w Książu.

Rafał Wiernicki, prezes spółki Zamek Książ w Wałbrzychu, wyjaśnia, że po wyłonieniu wykonawcy na tarasie północnym zamku powstaną 2 klatki schodowe do podziemi (jedną będzie się wchodzić, drugą wychodzić).

W Polsce perły jaskiniowe odkryto w Jaskini Czarnej w Tatrach Zachodnich, jaskini Raj w Górach Świętokrzyskich, Jaskini Nietoperzowej na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, Jaskini Sąspowskiej w Ojcowskim Parku Narodowym i Jaskini Niedźwiedziej w Kletnie.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...