Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Tuż przed świętami najstarszy goryl świata skończył 60 lat

Rekomendowane odpowiedzi

Colo to pierwszy goryl urodzony w niewoli i najstarszy goryl na świecie. Dwudziestego drugiego grudnia samica skończyła 60 lat. Imię Colo pochodzi od miejsca urodzenia - Columbus, Ohio. Jej rodzicami byli Millie Christina i Baron Macombo.

Colo reprezentuje krytycznie zagrożony gatunek - jest gorylem nizinnym. Gdy w 1956 r. przyszła na świat w Columbus Zoo, niewiele wiedziano o ciąży goryli. Samica urodziła się kilka tygodni wcześniej niż się spodziewano. Opiekun znalazł Colo na podłodze wybiegu. Samiczka nadal znajdowała się w worku owodniowym. Niestety, matka ją odrzuciła.

Pod czułą opieką pracowników zoo Colo wyrosła na zdrowego goryla. W 1958 r. skojarzono ją z samcem Bongo, który był jej partnerem przez 25 lat. Colo miała z nim troje dzieci: 2 córki i 1 syna. Koniec końców doczekała się 16 wnuków, 12 praprawnuków i 3 prapraprawnuków.

Choć Colo nadal ma kontakt z innymi gorylami, opiekunowie zadbali o specjalne potrzeby dietetyczne i społeczne seniorki. Jak opowiada Audra Meinely, ma ona własną zagrodę, bo czuje się lepiej, spędzając czas z dala od większych grup.

Podobnie jak starzejący się ludzie, gorylica ma problemy z zapaleniem stawów. Podawane jej suplementy zapobiegają sztywności, a zmiana urządzenia wybiegu ułatwia codzienne funkcjonowanie. Specjalne urządzenia mają zachęcić małpę do wykorzystywania palców. Zapalenie stawów dotyczy głównie dłoni i stóp, wymyśliliśmy więc sposoby na aktywizację palców kończyn. Zmieniliśmy też serwowanie posiłków, tak by, jedząc, musiała pogimnastykować palce.

Z wiekiem Colo stała się bardziej wybredna, jeśli chodzi o jedzenie. Uwielbia pomidory, ale nie lubi cukinii, truskawek, pomarańczy, melonów czy truskawek. Dbając o jej kondycję, opiekunowie pamiętają np. o probiotykach, dużych ilościach nawadniającej sałaty lodowej i drożdżach piwowarskich z witaminami z grupy B.

Po doświadczeniach z Colo w Columbus Zoo wdrożono program gorylich surogatek. Dzięki temu porzucone młode wychowują inne goryle. Należący do Planu Przeżycia Gatunków ogród współpracuje z placówkami z całego świata. Pozwala to utrzymać zdrowe populacje zwierząt z odpowiednią różnorodnością genetyczną.

 

 


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...