Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

ARM chce się liczyć na rynku superkomputerów

Recommended Posts

ARM wzmacnia swoją pozycję na rynku HPC (High Performance Computing). Firma przejęła właśnie kalifornijskie przedsiębiorstwo Allinea Software, które specjalizuje się w wytwarzaniu narzędzi dla HPC.

Allinea Software zajmuje się w budowie oprogramowania analitycznego, które maksymalizuje wydajność programów przeznaczonych dla HPC. Firma twierdzi, że jej programy są używane na 20 z 25 najpotężniejszych superkomputerów na świecie, a klientami firmy są amerykański Departament Energii, NASA, liczne uniwersytety, centra superkomputerowe oraz firmy prywatne.

Programy Allinea pozwalają deweloperom oprogramowania na pracę z systemami składającymi się z tysięcy i setek tysięcy rdzeni. Wśród oferowanych programów znajduje się zestaw Allinea Forge, w skład którego wchodzą m.in. debugger Allinea DDT, oprogramowanie do pomiaru wydajności ALLinea MAP czy narzędzie analityczne dla właścicieli, użytkowników i administratorów maszyn HPC, Allinea Performance Reports.

W miarę jak rośnie złożoność systemów, twórcy programów dla HPC muszą mierzyć sie znowymi wyzwaniami, które wymagają od nich posiadania narzędzi pozwalających na ciągłe wprowadzanie innowacji. Allinea oferuje unikatowe rozwiązania pozwalające na debugowanie i analizowanie systemów o wielu węzłach. Dzięki jej przejęciu możliwości te będą dostępne dla całego ekosystemu ARM oraz dla innych architektur obecnych w systemach HPC - stwierdził menedżer z ARM, Javier Orensanz.

Przejęcie Allinei to kolejny w ostatnich miesiącach krok ARM-a na rynku HPC. Niedawno przedstawiciele ARM zaprezentowali udoskonalającą przetwarzanie wektorowe architekturę Scalable Vector Extension (SVE) dla ARMv8-A. a Fujitsu ogłosiła, że będzie pracowała nad procesoram ARM dla superkomputera Post-K, którego wydajność ma być mierzona w eksaflopach.


« powrót do artykułu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...