Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Wystawa 6 wirtualnie odwiniętych z zawojów mumii

Recommended Posts

Na wystawie w Powerhouse Museum w Sydney będzie można zobaczyć wirtualnie odsłonięte z zawojów egipskie mumie. Ich wiek wynosi od ok. 3000 do 1800 lat. Dwie wystawiano już w 2014 r. w Muzeum Brytyjskim, pozostałe zostaną pokazane światu dopiero w przyszłą sobotę.

Wszystkie mumie pochodzą z Muzeum Brytyjskiego. W realnym świecie nigdy nie były odwijane z zawojów.

W niespotykany dotąd sposób ujawniamy szczegóły [wyglądu] ich fizycznych szczątków, a także materiały wykorzystane do balsamowania [...] - podkreśla Daniel Antoine, kurator działu antropologii z British Museum.

W Royal Brompton Hospital w Londynie mumie zobrazowano za pomocą dwuenergetycznej tomografii komputerowej. Modele 3D uzyskano za pomocą oprogramowania wolumetrycznego.

Antoine wierzy, że w ciągu dekady będzie można ponownie zeskanować mumie za pomocą jeszcze nowocześniejszych technologii i w ten sposób uzyskać więcej danych nt. ich zdrowia czy przyczyny zgonu. Mamy nadzieję, że kiedyś uda się zobaczyć tkanki miękkie na poziomie komórkowym.

Dotychczasowe skany pokazały, że u najstarszej Tamut, córki kapłana z ok. 900 r. p.n.e., w tętnicach występują blaszki miażdżycowe. Znalezione podczas obrazowania jej mumii amulety odtworzono za pomocą druku 3D.

W przyszłym roku mumie pojadą do Azji.


« powrót do artykułu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...