Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Lot dronem nie szkodzi produktom krwiopochodnym

Recommended Posts

Naukowcy z Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa wykazali, że duże opakowania preparatów krwiopochodnych zachowują w czasie lotu dronem temperaturę oraz integralność komórkową.

Drony to szansa dla obszarów wiejskich, gdzie nie ma klinik, infrastruktury do pozyskania czy transportu preparatów krwiopochodnych - podkreśla dr Timothy Amukele. Wg naukowca, przydadzą się one także w centrach miast, usprawniając dystrybucję i jakość opieki medycznej.

Wcześniej ekipa z Johnsa Hopkinsa badała wpływ transportu dronem na skład chemiczny, hematologiczny i mikrobiologiczny próbek krwi. Okazało się, że lot nie szkodził żadnemu z tych parametrów.

Najnowsze studium poświęcono wpływowi transportu dronem na większe ilości produktów krwiopochodnych do transfuzji. W ich przypadku wymogi dot. przewozu czy przechowywania są o wiele bardziej złożone niż w odniesieniu do próbek do badań laboratoryjnych.

Naukowcy kupili od Amerykańskiego Czerwonego Krzyża po 6 jednostek erytrocytów, płytek i nierozmrożonego osocza. Później po 2-3 jednostki pakowano do przenośnej lodówki; w ten sposób dopasowano się do zaleceń wagowych transportu dronem. Następnie ok. 5-l lodówkę przyczepiano do drona S900.

Podczas testów dron pokonywał na wysokości 100 m odległość ok. 13-20 km. Erytrocyty, płytki i osocze umieszczano w, odpowiednio, zwykłym lodzie, prekalibrowanych opakowaniach termicznych i suchym lodzie.

Testy prowadzono nad niezamieszkałym rejonem. Dronem kierował pilot z certyfikatem. Po locie wszystkie próbki trafiły do uniwersyteckiego szpitala. Po odwirowaniu specjaliści sprawdzali, czy doszło do uszkodzenia krwinek. W przypadku płytek oceniano zmiany pH oraz liczebność, a osocze oglądano pod kątem obecności pęcherzyków powietrza (co wskazywałoby na rozmrażanie).

Ekipa planuje większe testy w USA i za granicą. Amerykanie wspominają też o sprawdzeniu metod aktywnego chłodzenia (chodzi np. o programowanie lodówek, by podtrzymać konkretną temperaturę).


« powrót do artykułu

Share this post


Link to post
Share on other sites

"

 

Naukowcy kupili od Amerykańskiego Czerwonego Krzyża po 6 jednostek erytrocytów, płytek i nierozmrożonego osocza.

 

Koncentratu krwinek czerwonych (KKCz), koncentratu krwinek płytkowych (KKP), osocza świeżo mrożonego (FFP)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...