Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Dowiedziono powiązania Proxima i Alfa Centauri

Rekomendowane odpowiedzi

Astronomowie udowodnili to, co od dawna podejrzewano - Proxima Centauri stanowi część układu potrójnego. Ta najbliższa nam gwiazda została odkryta w 1915 roku. To czerwony karzeł, który świeci zbyt słabo, by można było zauważyć go gołym okiem. Proxima Centauri znajduje się w odległości 4,24 lat świetlnych od Ziemi. Nieco dalej, bo w odległości 4,37 lat świetlnych, świecą dobrze widoczne Alfa Centauri A i B. Bez teleskopu widać je jako jedną gwiazdę, trzecią najjaśniejszą na nieboskłonie. Jednak są to dwa obiekty okrążające się co 80 lat. Od kiedy odkryto Proximę Centauri, specjaliści podejrzewali, że jest ona powiązana grawitacyjnie z obiema Alfa Centauri. Jeśli prawdziwe byłyby przypuszczenia, że Proxima okrąża obie gwiazdy Alfa Centauri, to jej prędkość musiałaby być podobna do ich prędkości.

W ostatnich latach specjaliści nauczyli się bardzo precyzyjnie mierzyć prędkość gwiazd, co przydaje się przy poszukiwaniu planet je okrążających. Naukowcom z Obserwatorium Paryskiego udało się właśnie dowieść, że Proxima Centauri jest powiązana grawitacyjnie z Alfa Centauri. Co więcej określili też jej orbitę. Okazuje się, że Proxima Centauri okrąża obie Alfa Centauri po eliptycznej orbicie, a jednorazowa podróż zajmuje jej 550 000 lat. Minimalna odległość pomiędzy Alfa Centauri a Proxima Centauri wynosi 4300 jednostek astronomicznych, a odległość maksymalna, w której Proxima znajduje się teraz, to 13 000 j.a. Precyzyjne pomiary wykazały, że prędkość Proxima Centauri różni się od prędkości Alfa Centauri o zaledwie 270 metrów na sekundę. Gdyby była dwukrotnie większa, Proxima uciekłaby od Alfa.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak to się ma do odkrytej planety krążącej wokół Proximy? Jak jasny jest układ Alfa Centauri z jej powierzchni? Jak nasz Księżyc czy jaśniejszy?

Edytowane przez seraph

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Słońce na Plutonie świeci kilkukrotnie jaśniej niż nasz Księżyc dla nas.

Pluton okrąża Słońce w maksymalnej odległości dochodzącej do niecałych 50 j.a.

Alfa Centauri (A+B) ma w przybliżeniu jasność jak dwa nasze Słońca, co przy odległości spadającej do 4300 j.a. Co oznacza, że ich światło jest praktycznie bez znaczenia dla planet krążących wokół Proxima Centauri.

 

Coś pomyliłem?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Słońce na Plutonie świeci kilkukrotnie jaśniej niż nasz Księżyc dla nas.

Pluton okrąża Słońce w maksymalnej odległości dochodzącej do niecałych 50 j.a.

Alfa Centauri (A+B) ma w przybliżeniu jasność jak dwa nasze Słońca, co przy odległości spadającej do 4300 j.a. Co oznacza, że ich światło jest praktycznie bez znaczenia dla planet krążących wokół Proxima Centauri.

 

Coś pomyliłem?

 

O ile dobrze pamiętam Słońce nie oświetla Plutonu tak jak Księżyc nas tylko słabiej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ups.. kosz ;)

Edytowane przez Stanley

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Astro
Słońce nie oświetla Plutonu tak jak Księżyc nas tylko słabiej.

 

O ile dobrze pamiętam (ale nie chce mi się szukać) wyliczałem już to na KW. Rację ma Pogo (choć o "ile razy" nie gwarantuję ;))

 

Coś pomyliłem?

 

Zdecydowanie nie. α Cen jest bardzo mizerna dla potencjalnego mieszkańca Proxima b. Może nie w zakresie widzialnym, bo synowie ziemscy tam lądujący znajdowaliby alfę w stosunku do Proximy nieco jaśniejszą niż nasz Księżyc w pełni w porównaniu do Słońca. Podejrzewam jednak, że potencjalni mieszkańcy Proximy b doskonale widzą w podczerwieni. ;)

 

P.S.

z obiema Alfa Centauri.
Alfa Centauri (A+B)

 

Sugeruję mniej wygibasów językowych, bo α Cen jest jedna. Jest układem gwiazd, który składa się z α Cen A i α Cen B (choć właściwie i α Cen C, czyli Proximy). Podobnie α Cen Cb to Proxima b, a α Cen Bb to planeta orbitująca wokół α Cen B.

 

Ed.: Czy przypadkiem nie wiedzieli już o tym Majowie? ;)

http://starshipengineer.blogspot.com/2013/06/habitability-of-binary-and-trinary-star.html

Ed.2.: Przesadzałem trochę:

nieco jaśniejszą niż nasz Księżyc w pełni w porównaniu do Słońca

W zakresie widzialnym jednak "słabszą" jakieś trzy razy.

Edytowane przez Astro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Astro

 

 

teraz jest Rigil Kentaurus :)

 

Na wiki też to wiedzą. Nawet po polsku. ;)

https://pl.wikipedia.org/wiki/Alfa_Centauri


Zauważ tylko, że w dowolnej bazie danych astronomicznych gwiazd, które mają wiele oznaczeń nie brakuje…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

No to chyba nikt nie zauważył, z treści artykułu, bardzo ważnej rzeczy. Mianowicie jeśli Proxima Centauri okrąża układ Alfa Centauri. To chyba nie zawsze Proxima Centauri jest gwiazdą najbliższą naszego Słońca....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widziane z Plutona Słońce byłoby ponad 250-razy(*) jaśniejsze od Księżyca w pełni widocznego z Ziemi.

* - zakładając średnią odległość od Słońca, 39 j.a.

 

Obserwowana z powierzchni Proxima b α Centaurii, odległa o 4300 j.a., byłaby ponad 6,5 razy jaśniejsza od Księżyca w pełni widocznego z Ziemi.

  • Pozytyw (+1) 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i mamy konkretne dane. I widać, że są to wartości pomijalne dla życia na planecie krążącej wokół Proxima :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Astro

widać, że są to wartości pomijalne dla życia na planecie krążącej wokół Proxima

 

Zaraz, zaraz. Czy nie zapomniałeś o samej Proximie, wokół której krąży jej b?

Moc promieniowania Proximy nie jest duża, bo jakieś 0.0017 L (bolometryczna), ale Proxima b okrąża ją po orbicie o a = 0,0485 a.u.

Po prostym rachunku dochodzimy do oszacowania, że oświetlenie Proximy b przez jej gwiazdę macierzystą to nieco ponad 70% tego co dostajemy na Ziemi od ukochanego Słoneczka. Dla życia nie jest to pomijalne. :)

 

 

Obserwowana z powierzchni Proxima b α Centaurii, odległa o 4300 j.a., byłaby ponad 6,5 razy jaśniejsza od Księżyca w pełni widocznego z Ziemi.

 

Muszę się jednak nie zgodzić. Księżyc w pełni dla nas to jakieś -12,7 mag, a interesująca nas wielkość (według wiki, bo moje rachunki nie są aż tak pesymistyczne; mogłem się jednak walnąć ;)) to -6,8 mag:

https://en.wikipedia.org/wiki/Alpha_Centauri#View_from_Proxima_Centauri_b

Czyli (niestety ;)) miałem wcześniej rację.

Ed. Jeśli rozważyć tylko α Cen A (Mbol ok. 4,35), odległość 4300 a.u., w parsekach d około 0,02, to widoma jasność m = M - 5 + 5 log(d) wychodzi jakieś -9 mag (oczywiście wciąż słabiej niż Księżyc w pełni :)).

Ed.2: Wszystko gra. Policzyłem jasność dla peryastronu, na wiki pewnie mają dane dla odległości równej półosi wielkiej.

Edytowane przez Astro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...