Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Psy mają pamięć epizodyczną

Recommended Posts

Psy pamiętają czyjeś skomplikowane działania nawet wtedy, gdy nie spodziewają się, że ich pamięć zostanie poddana próbie.

Wyniki naszego badania można interpretować jako kolejny krok w kierunku obalenia sztucznie wzniesionej bariery między nieczłowiekowatymi i ludźmi. Psy należą do nielicznych gatunków uznawanych przez człowieka za mądre, a mimo to za każdym razem jesteśmy zaskoczeni, gdy jakieś badanie ujawnia, że mimo odległych związków ewolucyjnych, psy i ich właściciele dzielą pewne zdolności poznawcze - podkreśla Claudia Fugazza z Grupy Badawczej Etologii Porównawczej MTA-ELTE z Budapesztu.

Naukowcy wykorzystali metodę treningową "Zrób to, co ja" (Do as I DO), w ramach której uczy się psy, by oglądały, co ktoś robi, a potem na komendę to powtarzały. Fakt, że psy można nauczyć czegoś takiego, nie jest jednak dowodem na istnienie pamięci epizodycznej (pamięci zdarzeń). By dowieść jej istnienia u psów, należało pokazać, że czworonogi zapamiętują, co się dzieje, także wtedy, kiedy nie spodziewają się, że ktoś o to poprosi.

Podczas eksperymentu autorzy publikacji z pisma Current Biology najpierw trenowali 17 psów za pomocą metody "Zrób to, co ja". W kolejnej rundzie szkolenia bez względu na to, co robił człowiek, psy miały się po prostu położyć. W pewnym momencie zaskakiwano je jednak komendą "zrób to". Okazało się, że potrafiły ją wykonać. W ten sposób zdobyto niezbity dowód na pamięć epizodyczną.

Węgrzy testowali psy po minucie i po godzinie. Wyniki pokazały, że były one w stanie przypomnieć sobie demonstrowane działania zarówno po krótkim, jak i długim okresie. Etolodzy zauważyli natomiast, że wykonanie pogarszało się z czasem w większym stopniu niż w warunkach, gdy zwierzęta były nastawione na naśladowanie.

Z szerokiej perspektywy ewolucyjnej oznacza to, że pamięć epizodyczna nie jest unikatowa i nie wyewoluowała wyłącznie u naczelnych, lecz jest rozpowszechnioną zdolnością w królestwie zwierząt. Sugerujemy, że psy mogą stanowić dobry model do badania zawiłości pamięci epizodycznej w naturalnych warunkach [...].


« powrót do artykułu

Share this post


Link to post
Share on other sites

A mnie się wydaj, że psy jakie znamy, nie mogłyby się uczyć bez pamięci epizodycznej, więc jej istnienie było raczej pewne.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nie do końca przekonuje mnie to doświadczenie, jako dowód na pamięć epizodyczną. Jak dla mnie jest to raczej dowód na pamięć proceduralną.

Doświadczenie na pamięć epizodyczną wymagałoby nagrania emocjonalnej sceny z psem i osobą mu bliską - np właścicielem (np przywitanie po długiej nieobecności), a następnie odtworzenie filmu po kilku miesiącach. I wtedy na podstawie spontanicznego zachowania psa z filmu (wokalizacje/szczekanie, parametry machania ogonem itp) i zachowania prezentowanego podczas oglądania filmu można wyciągnąć wniosek o istnieniu pamięci epizodycznej. Zresztą, wydaje mi się, ze ssaki społeczne posiadają takie same rodzaje pamięci roboczej i długotrwałej jak ludzie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...