Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Psy mają pamięć epizodyczną

Rekomendowane odpowiedzi

Psy pamiętają czyjeś skomplikowane działania nawet wtedy, gdy nie spodziewają się, że ich pamięć zostanie poddana próbie.

Wyniki naszego badania można interpretować jako kolejny krok w kierunku obalenia sztucznie wzniesionej bariery między nieczłowiekowatymi i ludźmi. Psy należą do nielicznych gatunków uznawanych przez człowieka za mądre, a mimo to za każdym razem jesteśmy zaskoczeni, gdy jakieś badanie ujawnia, że mimo odległych związków ewolucyjnych, psy i ich właściciele dzielą pewne zdolności poznawcze - podkreśla Claudia Fugazza z Grupy Badawczej Etologii Porównawczej MTA-ELTE z Budapesztu.

Naukowcy wykorzystali metodę treningową "Zrób to, co ja" (Do as I DO), w ramach której uczy się psy, by oglądały, co ktoś robi, a potem na komendę to powtarzały. Fakt, że psy można nauczyć czegoś takiego, nie jest jednak dowodem na istnienie pamięci epizodycznej (pamięci zdarzeń). By dowieść jej istnienia u psów, należało pokazać, że czworonogi zapamiętują, co się dzieje, także wtedy, kiedy nie spodziewają się, że ktoś o to poprosi.

Podczas eksperymentu autorzy publikacji z pisma Current Biology najpierw trenowali 17 psów za pomocą metody "Zrób to, co ja". W kolejnej rundzie szkolenia bez względu na to, co robił człowiek, psy miały się po prostu położyć. W pewnym momencie zaskakiwano je jednak komendą "zrób to". Okazało się, że potrafiły ją wykonać. W ten sposób zdobyto niezbity dowód na pamięć epizodyczną.

Węgrzy testowali psy po minucie i po godzinie. Wyniki pokazały, że były one w stanie przypomnieć sobie demonstrowane działania zarówno po krótkim, jak i długim okresie. Etolodzy zauważyli natomiast, że wykonanie pogarszało się z czasem w większym stopniu niż w warunkach, gdy zwierzęta były nastawione na naśladowanie.

Z szerokiej perspektywy ewolucyjnej oznacza to, że pamięć epizodyczna nie jest unikatowa i nie wyewoluowała wyłącznie u naczelnych, lecz jest rozpowszechnioną zdolnością w królestwie zwierząt. Sugerujemy, że psy mogą stanowić dobry model do badania zawiłości pamięci epizodycznej w naturalnych warunkach [...].


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To trzeba robić badania żeby wiedzieć że zwierzęta mają taką pamięć ? jak można być tak zadufanym w sobie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A mnie się wydaj, że psy jakie znamy, nie mogłyby się uczyć bez pamięci epizodycznej, więc jej istnienie było raczej pewne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie do końca przekonuje mnie to doświadczenie, jako dowód na pamięć epizodyczną. Jak dla mnie jest to raczej dowód na pamięć proceduralną.

Doświadczenie na pamięć epizodyczną wymagałoby nagrania emocjonalnej sceny z psem i osobą mu bliską - np właścicielem (np przywitanie po długiej nieobecności), a następnie odtworzenie filmu po kilku miesiącach. I wtedy na podstawie spontanicznego zachowania psa z filmu (wokalizacje/szczekanie, parametry machania ogonem itp) i zachowania prezentowanego podczas oglądania filmu można wyciągnąć wniosek o istnieniu pamięci epizodycznej. Zresztą, wydaje mi się, ze ssaki społeczne posiadają takie same rodzaje pamięci roboczej i długotrwałej jak ludzie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...