Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Popularny probiotyk zmniejsza stres i lęk

Recommended Posts

Popularny probiotyk z jogurtów i suplementów zmniejsza poziom stresu i łagodzi lęk.

Naukowcy z Uniwersytetu Missouri podkreślają, że badanie zachowania danio pręgowanych (Danio rerio) może pozwolić lepiej zrozumieć, jak probiotyki wpływają na ośrodkowy układ nerwowy ludzi. Wyniki ich analiz ukazały się w pismach Scientific Reports i Nature.

Danio pręgowany to nowy gatunek modelowy w badaniach neurobehawioralnych. Dotąd był powszechnie wykorzystywany w skryningu leków. Nasze studium pokazało, że proste probiotyki, zwykle używane do poprawy działania przewodu pokarmowego, mogą pomóc także w zmniejszeniu poziomu stresu - opowiada prof. Aaron Ericsson.

W ramach serii eksperymentów akademicy sprawdzali, jak ryby zachowują się po podaniu Lactobacillus plantarum. W ramach pierwszego badania Amerykanie dodali bakterie do części akwariów (w innych, kontrolnych, ich nie było). Później w obu grupach wprowadzono stresory środowiskowe; wypuszczano np. część wody czy doprowadzano do nadmiernego zagęszczenia.

Każdego dnia wprowadzaliśmy inny czynnik [...]. Ponieważ w grę wchodzą wspólne wzorce stresu środowiskowego, takie jak stres z powodu izolacji czy zmiany temperatury, wyniki odnoszą się również do ludzi - wyjaśnia prof. Elizabeth Bryda.

Analizując szlaki genetyczne ryb z różnych akwariów, naukowcy zauważyli, że u danio na suplementach wyciszone zostały szlaki związane ze stresem.

Zasadniczo bakterie z jelit ryb zmieniły ekspresję genów związanych ze szlakami regulującymi stres i lęk, nasilając sygnalizację za pomocą konkretnych neuroprzekaźników - tłumaczy Daniel Davis.

Za redukcją poziomu stresu przemawia jeszcze jedno zjawisko. O ile bowiem wcześniejsze badania wykazały, że zestresowane ryby spędzają więcej czasu przy dnie akwarium, o tyle te podaniu probiotyku częściej przebywały w górnej części zbiornika.


« powrót do artykułu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Wyniki tych badań pokrywały by się zatem z innymi badaniami dotyczącymi pozytywnego wpływu kiszonej kapusty i kiszonych ogórków na stres i lęki, gdyż wspomniana w artykule bakteria Lactobacillus plantarum bieże udział w procesie kiszenia tych warzyw i z informacji z Wikipedii wynika że ma w tym procesie dominujący udział.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...