Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Coraz mniej osób cierpi na demencję

Rekomendowane odpowiedzi

Jeszcze do niedawna sądzono, że wchodzenie w wiek starczy amerykańskiego pokolenia baby boomu (1946-1964) spowoduje, że do roku 2050 odsetek osób cierpiących na chorobę Alzheimera ulegnie potrojeniu. Tymczasem, jak dowiadujemy się z najnowszego raportu, odsetek ten spada. W USA w latach 2000-2012 odsetek starszych dorosłych osób z demencją, w tym z chorobą Alzheimera, zmniejszył się z 11,6 do 8,8 procenta. To spadek aż o 25% i oznacza on nie tylko mniejsze koszty dla systemu opieki zdrowotnej, ale wskazuje również, że istnieją czynniki pozwalające uniknąć chorób kojarzonych z wiekiem senioralnym. Obecnie około 5 milionów Amerykanów w wieku 65 lat i starszym cierpi na jakąś formę demencji. Gdyby ich odsetek był taki jak w roku 2000 to osób taki byłoby ponad 6 milionów.

Zespół doktora Kennetha Langa z University of Michigan przyjrzał się 10 500 osób w wieku 65 lat i starszym, które w roku 2000 i 2012 wzięły udział w Health and Retirement Study. Naukowcy nie tylko zauważyli znaczący spadek pomiędzy rokiem 2000 a 2012, ale okazało się również, że w grupie osób liczących sobie ponad 85 lat spadek ten był jeszcze większy. Tam odsetek osób z demencją wyniósł 8,6%.

Jednym z możliwych wyjaśnień tego fenomenu jest wyższy poziom wykształcenia. Osoby, które miały co najmniej 65 lat w roku 2012 uczyły się średnio o rok dłużej niż osoby z roku 2000. Jeśli więcej się uczymy, w naszym mózgu powstaje więcej synaps i neuronów, a więc mamy większą rezerwę chroniącą nas przed demencją. Jednak samo wykształcenie nie wyjaśnia całego spadku zachorowań. Zaskakującym odkryciem był fakt, że nadwaga i otyłość wiązały się... z mniejszym ryzykiem demencji. Niewykluczone, że zwiększona waga w jakiś sposób chroni przed demencją, a że coraz lepiej potrafimy leczyć choroby związane z nadwagą to i coraz więcej osób z nadwagą dożywa sędziwego wieku.

Już przed kilkoma miesiącami pojawiły się pierwsze sygnały, że odsetek osób cierpiących na demencję ulega zmniejszeniu. Długoterminowe badania wykazały bowiem, że w latach 1977-2008 ryzyko demencji u osób starszych zmniejsza się o 20% co dekadę. Badań tych nie można było jednak przełożyć na całą populację, gdyż ograniczały się one do niewielkiego obszaru geograficznego w okolicach Bostonu i obejmowały dobrze sytuowanych Białych. Natomiast badania zespołu Langa są reprezentatywne dla całej populacji USA.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...