Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Fizycy unikają matematyki

Recommended Posts

Fizycy unikają prac naukowych ze swojej dziedziny, jeśli znajduje się w nich wiele skomplikowanych wzorów matematycznych. Dzieje się tak, pomimo tego, że fizycy znają wyższą matematykę. Najnowsze badania, których wyniki opublikowano w New Journal of Physics dowodzą, że fizyczne teorie, w których wykorzystano dużo matematyki, nie cieszą się popularnością. To wskazuje na istnienie poważnych barier komunikacyjnych, których istnienie nie ma związku ani z nieznajomością matematyki, ani ze stygmatyzowaniem osób dobrze znających matematykę.

Doktor Tim Fawcett i doktor Andrew Higginson z University of Exeter, poddali analizie statystycznej liczbę cytowań 2000 artykułów opublikowanych w prestiżowych pismach fizycznych. Okazało się, że te artykuły, w których na każdej stronie wykorzystano wiele równań, są z mniejszym prawdopodobieństwem cytowane przez innych fizyków. Już wcześniej wykazaliśmy, że równania odrzucają biologów. Ale byliśmy zdumieni, że niechętni są nim też fizycy, którzy - ogólnie rzecz biorąc - są dobrymi matematykami. To poważny problem, gdyż pokazuje, że może istnieć rozdźwięk pomiędzy teoriami matematycznymi a pracami eksperymentalnymi. To potencjalna bariera dla rozwoju naukowego - mówi doktor Higginson.

W tym przypadku, zdaniem naukowców, rozwiązaniem nie jest lepsze nauczanie matematyki, gdyż fizycy i tak mają z nią dużo do czynienia. Fawcett i Higginson uważają, że poprawić trzeba komunikację i lepiej wyjaśniać, co w praktyce oznaczają wykorzystane równania. Fizycy muszą bardziej starannie przemyśleć sposób, w jaki prezentują matematyczne aspekty swojej pracy. Powinni tłumaczyć ją w taki sposób, by inni fizycy szybciej mogli to zrozumieć. Nawet najlepszy naukowiec musi poświęcić sporo czasu by zweryfikować wszystkie szczegóły technicznego artykułu. Wielu naukowców, z braku czasu, może pomijać artykuły, których zrozumienie będzie wymagało poświęcenia im dużo czasu - mówi doktor Fawcett.

Idealnie byłoby, gdyby praca naukowa była oceniana wyłącznie pod kątem naukowości, a nie stylu prezentacji. Niestety, wydaje się, że cenne prace mogą być ignorowane, jeśli nie są łatwo przyswajalne - dodaje doktor Higginson.


« powrót do artykułu

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Najnowsze badania, których wyniki opublikowano w New Journal of Physics dowodzą, że fizyczne teorie, w których wykorzystano dużo matematyki, nie cieszą się popularnością

A kto to napisał już wiele lat temu? Hawking czy Green? Że każdy wzór w książce zmniejszy dwukrotnie ilość czytelników :)

A tu najnowsze badania ;)

Z drugiej strony czy szykuje się jakiś przewrót w pracach naukowych że mają być dla ogółu? :D

Edited by thikim

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ciekawe jak sprawdziłoby się pisanie artykułów naukowych w taki sposób aby nie używać wzorów, a same wzory zamieścić na końcu z objaśnieniami czego dotyczą.

Ewentualnie, w wersji elektronicznej, wzory ukryte i konieczność ręcznego ich odkrycia jeśli ktoś uzna, że jest mu akurat któryś potrzebny,

Share this post


Link to post
Share on other sites

To po prostu oprócz tego że czasochłonne to trudne. Nie znam się na tym ale zapewne nie ułatwia sytuacji fakt, że o pomyłkę w obliczeniach nietrudno a znaleźć ją ciężko i łatwo narazić się na śmieszność. Np mnie ostatnimi czasy zdarzały się pomyłki na materiale z gimnazjum a znalezienie ich trwało dłużej niż cały proces rozwiązania.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@ww296 Dokładnie. Gdy trzeba walnąć papier (bo jest wymóg X papierów na rok) a terminy wysłania się zbliżają to mało kto będzie się wgryzał w równania matematyczne. Zazwyczaj wystarczy wtedy odnieść się w przypisach do "review papier" który jest przeglądem State-of-the-Art i gdzie w bardziej przystępny sposób są różne pomysły wyjaśnione. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Czasami mam wrażenie, że wzory w pracach naukowych nie tyle służą przekazowi samej treści, co udowodnieniu, iż piszący jest profesjonalistą. Szczególnie umieszczenie w pracach wzorów, które wszyscy znają, albo które nie wnoszą wiele do sprawy właściwie psuje chęć zapoznania się z pracą. Poza tym fajnie jest, jak wzór główny dla pracy jakoś zostanie opisany "swoimi słowami" szerzej skomentowany, a nie zostawiony sam sobie - a wy, czytelnicy, sami go sobie analizujcie. Niby to jest oczywiste, ale ja się naczytałem prac, w których wzór pojawia się właściwie nie wiadomo skąd, a twórca pracy dalej pisze o genialnych (ponoć) następstwach owego wzoru, tylko właściwie nie wiadomo nawet, co ten wzór wyraża.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...