Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Reakcje źrenic na negatywne emocje wskazują na ryzyko nawrotu depresji

Recommended Posts

Charakterystyczne wzorce reakcji źrenic na twarze wyrażające negatywne emocje wskazują na ryzyko nawrotu depresji.

Zespół naukowców z Uniwersytetu w Binghamton pracował pod kierownictwem doktorantki Anastacii Kudinovej. Psycholodzy chcieli sprawdzić, czy reaktywność fizjologiczna na bodźce emocjonalne (oceniania na podstawie zwężenia źrenic) może być uznawana za biomarker nawrotu depresji u osób z grupy podwyższonego ryzyka.

Studium koncentruje się na poszukiwaniach łatwo dostępnych, tanich i wiarygodnych markerów ryzyka depresji - podkreśla Kudinova.

Zebrano grupę 57 kobiet z historią dużego zaburzenia depresyjnego (ang. major depressive disorder, MDD). Podczas eksperymentu określano stopień zwężenia źrenic w odpowiedzi na twarze neutralne i wyrażające złość, szczęście oraz smutek. Objawy ochotniczek oceniano ponownie po upływie 2 lat. Okazało się, że prognostykiem nawrotu MDD były reakcje źrenic na negatywne, ale nie na pozytywne emocje.

To nieco skomplikowane, bo wykryto inne [znaczące] wzorce reakcji źrenic na złe i smutne twarze. Z podwyższonym ryzykiem [MDD] wiązało się zarówno naprawdę duże, jak i bardzo słabe zwężenie źrenic na widok złych twarzy, zaś w przypadku smutnych twarzy dotyczyło to wyłącznie słabego zwężenia źrenic (duże okazało się zabezpieczające) - wyjaśnia prof. Brandon Gibb.


« powrót do artykułu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...