Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy

Rekomendowane odpowiedzi

Jak może zauważyliście od pewnego czasu niektóre akronimy są podkreślone i po najechaniu na nie kursorem pojawia się dymek z wyjaśnieniem. Jakiś czas temu dodałem kilka takich akronimów (począwszy od KW ;-)) najczęściej pojawiających się w Waszych wypowiedziach i mających związek z nauką, czyli OTW, STW,, QED, QFT, QM oraz dziś ESA, NASA (których początkowo nie chciałem jednak dodawać). Dajcie znać jeśli uważacie, że przydałoby się rozwinąć tę listę o jakieś inne akronimy, których znaczenie może nie być dla wszystkich oczywiste.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W interesującym i poczytnym wątku: http://forum.kopalniawiedzy.pl/topic/24148-błyskawiczne-tunelowanie/, powstał prywatny :) akronim nihilo: "wprowadźmy sobie może tu "pdp" zamiast "prawdopodobieństwo", bo to "prawdopodobieństwo" się nieprawdopodobnie niewygodnie wklepuje w klawiaturę :D ".

Edytowane przez TrzyGrosze

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Astro

Wydaje mi się, że jeśli wchodzi się w coś takiego, to trzeba liczyć się z dość długą listą. ;)

No bo jak matematykom/ informatykom nie wrzucić choćby NWD (gcd) czy NWW (LCM), innym gburom DM (choć na forum polską manierą dominuje CM, czasem CzM ;))? Zacząłbym od polskich uczelni, bo głupio, gdy dla kogoś UW, UWr, PW, PWr, PP (z UP może być problem, a uczelnie krakowskie z pewnością mi wybaczą ;)) to jakaś zagadka…

Pomysłów z pewnością namnożą kolejni użytkownicy. Zachęcam!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Listę się przyda rozwinąć. Ale nie po to aby była nieużywana. Trzeba do tego podejść na spokojnie, a nie tworzyć bezużyteczne byty.

KW, STW, OTW, NASA, ESA  - OK.

Cała reszta - do bani.

Edytowane przez thikim

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Astro

Nie jestem [meta]informatykiem (raczej [meta]fizykiem ;)), ale dostałem w twarz. Najwyższy Wspólny Dzielnik jest do bani?! Wasze kreśliłeś się popełnieniem wielu linijek kodu? No chyba, że w LOGO. ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

NNW i NWD raczej rzadko są tutaj potrzebne.

Natomiast warto uzupełnić uczelnie, w tym zagraniczne (na chwilę obecną przychodzi mi do głowy tylko MIT) i inne jednostki naukowe (CERN) a także różne inne narzędzia naukowe (LHC, JWST)

 

2-literowych skrótów uczelni trochę się boję... za łatwo coś innego może podpaść...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Astro

 

 

LHC

 

W tym ograniczeniu obraziłeś już większość środowiska. Miałbym problem z ograniczeniem do pięciu ;)

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_accelerators_in_particle_physics

A gdzie ILC czy CLIC?

 

 

 

JWST

 

Podobnie.Dostrzegam tu jakiś jankesocentryczny punkt widzenia. ;)

 

 

 

przychodzi mi do głowy tylko MIT) i inne jednostki naukowe (CERN)

 

No też niewiele, i nazbyt wybiórczo. :)


 

 

NNW i NWD raczej rzadko są tutaj potrzebne.

 

Zapomniałeś już bardzo znczącego usera LWG (LWGula)? :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie starałem się wypełniać kompletu potrzebnych skrótów, a raczej nakierować na ich uzupełnianie.

jestem wybitnie słaby w przypominaniu sobie akronimów w tym kierunku. Łatwiej mi idzie ich rozszyfrowywanie, lub wręcz skracania pełnych nazw w myślach, gdy mi pełne nazwy mniej mówią niż, to do czego się przyzwyczaiłem w wersji krótkiej.

 

Ale bardzo ważne by w słowniku pojawiło się TLA - three-letter acronim 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

akronim nihilo: "wprowadźmy sobie może tu "pdp" zamiast "prawdopodobieństwo", bo to "prawdopodobieństwo" się nieprawdopodobnie niewygodnie wklepuje w klawiaturę :D ".

 

Ale akronim (skrótowiec) i skrót to różne rzeczy. :)

 

Zacząłbym od polskich uczelni, bo głupio, gdy dla kogoś UW, UWr, PW, PWr, PP (z UP może być problem, a uczelnie krakowskie z pewnością mi wybaczą ;)) to jakaś zagadka…

Dlatego właśnie niechętnie dodałem ESA/NASA, żeby nie dodawać i uczelni itp. Wolałbym umieścić tam jedynie takie, które najczęściej się przewijają lub których użycie może nie być jasne dla wszystkich.

 

 

Aha, zmiany pojawią się tylko w nowych postach. Wobec starszych należałoby wymusić ich odświeżenie, ale ze względu na możliwe problemy, gdyby okazało się, że forum zacznie znowu pobierać także artykuły z CMS — tego nie zrobię.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale akronim (skrótowiec) i skrót to różne rzeczy. :)

 

Dzięki.:)

Byłem błędnie :( zaprogramowany.

Edytowane przez TrzyGrosze

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zresztą i tak nie ma to znaczenia. System obsługuje dowolne ciągi znaków, więc „pdp.” można też dodać. ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Astro

Wilk, czy można podejrzeć jakoś tę listę? Nie chodzi mi o krytykę, a ewentualne rozwinięcie (jeśli a, to i b ;)).


Pytam, bo osobiście sądzę, że przy toczonych dyskusjach warto dodać DM (ciemna materia; unikniemy dziwnych skrótów), BB (stanowczo Wielki Wybuch, choć polska nazwa pasuje jak pięść do oka ;)), SN (supernowa). Dalej już nie brnę, ale pewnie przydałyby się również BH (czarna dziura), WD (biały karzeł), … ;)

Zastanawiam się również, czy nie warto tytułem niesienia "kaganka wiedzy" rozkminiać pewnych jednostek, przykładowo mAh (może być przydługie: "miliamperogodzina – jednostka pojemności akumulatora; właściwie ładunek elektryczny, który akumulator może oddać. 1 mAh = 10-3 Ah = 10-3 A * 3,6*103 s = 3,6 C." ;)).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powyżej wymieniłem wszystkie jakie dodałem. Dopisałem do niej jeszcze JWST, HST i LHC. DM i pozostałe podane, to dla mnie bardziej kwestia umowna, niż prawdziwy akronim i ich znaczenie może być mnogie, w zależności od dziedziny. Takich, podobnie jak nazw uczelni, raczej wolałbym unikać. Dodawanie jednostek miar, to już zupełnie przesada. ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Astro

Rozumiem. Na dzień dobry nie odpuszczę np.:

Zastanowię się jeszcze co dodać minimalnie, bo jak się rozpędzę, będzie zbyt długo. ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak tylk zobaczyłem o czym jest ten wątek przyszedł mi na myśl akronim który był na samym początku książk do nauki C/C++. Po polskiemu to będzie BZU czytaj Bez Zbędnych Udziwnień :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli coś ma się pojawić, to się pojawi. :) Temat na propozycje pozostaje zawsze otwarty i można coś sugerować, co może nie być zrozumiałe dla czytelników (forum, bo na portalu te objaśnienia oczywiście się nie pojawią) i taki opis mógłby robić za wprowadzenie „aha, to o tym rozmawiają”, jeśli komuś nie chce się szukać na Wiki.

CERN dodałem, choć to akronim z rodzaju „każdy zna”. Co do pozostałych waham się, bo nie wiem czy dodawanie wszystkich teleskopów, akceleratorów, nazw uczelni i organizacji ma sens. Może widzicie to w inny sposób, ale nie chodziło mi tutaj, by dawać wyjaśnienia do absolutnie każdego trzyliterowca, szczególnie jeśli pojawić się ma tylko raz na pół roku gdzieś w dyskusji. Bardziej upatrywałem tutaj zastosowanie dla nazw teorii/dziedzin. Natomiast co do LEP, to on już nie istnieje…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja wciąż mam problem z rozpoznaniem o czym jest mowa gdy w artykule pojawia się skrót MSK...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Problem zaczyna się, gdy jeden akronim nagle okazuje się posiadać kilka rozwinięć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Astro

 

 

CERN dodałem, choć to akronim z rodzaju „każdy zna”.

 

Selon moi jak każdy z dodanych. ;)

 

 

 

Natomiast co do LEP, to on już nie istnieje…

 

Protestuję – LEP wiecznie żywy! Bez straty dokładności można powiedzieć, że LEP został przebudowany na LHC. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

 

Ja wciąż mam problem z rozpoznaniem o czym jest mowa gdy w artykule pojawia się skrót MSK...

 

Niestety tak cukierkowo jest tylko na PC na telefonie już to tak fajnie nie działa. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

JPL też dodane. ;) Swoją drogą uznałem, że dawać tam będę polskie tłumaczenia, niż oryginalne rozwinięcie. Nie wiem czy lepiej, ale może bardziej zrozumiałe to będzie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Astro

Dobry pomysł, ale ponieważ procesorów nie spali, to proponowałbym:

"Laboratorium Napędu Odrzutowego (Jet Propulsion Laboratory; USA, Stany Zjednoczone Ameryki)"

;)

 

przy ESA ("Europejska Agencja Kosmiczna" ) mam wątpliwości, czy nie jest zbyt krótko. Obawiam się, że dla wielu rdzennych Europejczyków, czyli Polaków, którzy nie bardzo rozumieją, że są rdzennymi Europejczykami, temat może być zbyt ciężki… ;)


Ed.: pomyślałem (absolutnie nie pomyślimałem ;)) sobie, że może idąc tropem znamienitego forumowicza (Thikim) warto dodać:

"dziękuję Wilk za wprowadzenie w czyn tego, o czym od dawna już mówię". ;):)

No bo ja od dawna wiem. ;)

https://www.youtube.com/watch?v=um3a_kstBZ4

Edytowane przez Astro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tematu "Nowe badania podważają dotychczasową wiedzę o ciemnej materii", post Ex Nihilo: DM, DE, EM - takie podstawy.  :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...