Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Odkryto, z którymi częściami genomu wiąże się cisplatyna

Rekomendowane odpowiedzi

Cisplatyna to jeden z najczęściej wykorzystywanych chemioterapeutyków. Tworzy wiązania krzyżowe między sąsiadującymi nićmi DNA oraz w obrębie tej samej nici, co prowadzi do śmierci (apoptozy) komórek. Dotąd naukowcy nie wiedzieli jednak, na które części genomu wpływa ona mocniej, a na które mniej. Ostatnie badania Chińczyków sporo wyjaśniły w kwestii miejsc wiązania cisplatyny.

Wstępne wyniki opublikowane w piśmie Angewandte Chemie pokazują, że jednym z głównych celów cisplatyny jest genom mitochondriów (mtDNA).

Komórki nowotworowe intensywnie replikują DNA. Kompleksy platyny hamują zaś replikację DNA, tworząc wiązania z atomami N(7) sąsiadujących guanin. Choć mechanizm działania był jasny, naukowcy dysponowali tylko pośrednimi dowodami dot. tego, jaką część genomu preferencyjnie "wybiera" cisplatyna. By znaleźć odpowiedź na to pytanie, Chengqi Yi i Chuan He z Uniwersytetu Pekińskiego opracowali uniwersalny system testowy "cisplatin-seq".

Chińczycy bazowali na wzbogacaniu miejsc ze zmodyfikowanym przez cisplatynę DNA fragmentem pewnego białka (domeną A białka HMGB1; w jądrze komórkowym HMGB1 bierze udział w replikacji, rekombinacji, transkrypcji i naprawie DNA). Później wykonali sekwencjonowanie HTS (od ang. high-throughput sequencing). Jak wyjaśniają autorzy raportu, sekwencjonowanie zatrzymuje się w częściach genomu obranych na cel przez platynę.

Dzięki cisplatin-seq wykrywano addukty cisplatyny i DNA w całym genomie. W ten sposób zweryfikowano przypuszczenie, że mtDNA jest szczególnie wrażliwe na działanie chemioterapeutyku.

Pozbawione białek histonowych czy systemu NER [mechanizmu naprawy przez wycięcie nukleotydu] mtDNA okazało się głównym celem cisplatyny.

W przyszłości naukowcy planują zastosować cisplatin-seq do profilowania adduktów cisplatyna-DNA podczas aplikacji różnych dawek leku.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...