Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Czujnik pomoże pacjentowi wykryć zawał

Rekomendowane odpowiedzi

Glukometry zrewolucjonizowały monitoring cukrzycy. Dotąd jednak nie ma analogicznych rozwiązań dla pacjentów, które pozwalałyby szybko i łatwo diagnozować zawał serca. Przełomem może być urządzenie zespołu bioinżynierów z Uniwersytetu Teksańskiego w Dallas.

Początek objawów zawału serca jest zazwyczaj stopniowy; trwa parę minut. Dla kogoś, kto może go mieć, każda sekunda do diagnozy i wdrożenia leczenia jest na wagę złota - podkreśla dr Shalini Prasad.

Prasad i Nandhinee Radha Shanmugam opracowały elastyczny i mechanicznie stabilny jednorazowy czujnik do monitorowania poziomu krążących białek, które są uwalniane z uszkodzonego mięśnia sercowego na początku zawału. Panie przypominają, że wzrost stężenia troponin obserwuje się po około 4–8 godzinach od zawału, a powrót do prawidłowych wartości następuje przeważnie w ciągu 10 dni.

Niskie poziomy troponiny we krwi kapilarnej korelują z wyższym stężeniem we krwi tętniczej, dlatego Amerykanki skupiły się na wykrywaniu ich ultraniskich poziomów w niewielkich objętościach krwi z palca.

Zespół Prasad wyposażył elektrody z tlenku cynku w specjalne nanostruktury. Poprawiają one wiązanie troponin do powierzchni elektrody, co sprawia, że urządzenie jest bardzo wrażliwe.

Nasza technika uzyskiwania tych nanostruktur na powierzchni różnych substratów otwiera nowy i ekscytujący kierunek badań w dziedzinie elektrochemicznego biowykrywania innych biomolekuł, np. glukozy, cholesterolu czy kwasu moczowego - podsumowuje Prasad.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...