Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Związki spadków ciśnienia po wstaniu z demencją

Recommended Posts

Ludzie, którzy często mają spadki ciśnienia i zawroty głowy po wstaniu, znajdują się w grupie podwyższonego ryzyka demencji.

Badacze z Centrum Medycznego Erazmusa wyjaśniają, że mniej krwi dociera wtedy do mózgu, prowadząc z czasem do uszkodzenia neuronów.

Autorzy publikacji z pisma PLoS Medicine skupili się na tzw. hipotensji ortostatycznej. Jej epizody stają się z wiekiem częstsze. Holendrzy śledzili losy ok. 6 tysięcy osób (średnio przez 15 lat). Stwierdzili, że u ludzi cierpiących po wstaniu na spadki ciśnienia demencja rozwijała się częściej.

Choć przy wzroście ryzyka dla osób z hipotensją ortostatyczną rzędu ok. 4% wpływ może się wydawać subtelny, biorąc pod uwagę, ile ludzi cierpi na tę przypadłość w przebiegu starzenia, oddziaływanie tego zjawiska na globalne obciążenie demencją może być znaczące - podkreśla dr Arfan Ikram. Naukowiec doradza, że jeśli ktoś w starszym wieku doświadcza częstych zawrotów głowy po zmianie pozycji, powinien o tym powiedzieć lekarzowi rodzinnemu. W przypadku młodych osób zdarzające się jednorazowo, np. przy odwodnieniu, epizody nie stanowią powodu do zmartwień.


« powrót do artykułu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...