Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Więcej ofiar, większe zainteresowanie

Rekomendowane odpowiedzi

Grupa naukowców z Oxford University postanowiła sprawdzić, które z katastrof lotniczych interesują opinię publiczną i dlaczego. Uczeni przyjrzeli się wpisom w Wikipedii dotyczącym około 1500 wypadków lotniczych i stwierdzili, że dopiero katastrofy, w których zginie co najmniej 50 osób cieszą się szerokim zainteresowaniem opinii publicznym. Zainteresowanie to wzrasta wraz z liczbą ofiar. Jeśli zaś zginie mniej niż 50 osób bardzo trudno jest przewidzieć, czy opinia publiczna zainteresuje się katastrofą.

W Wikipedii znajdziemy wpisy na temat katastrof lotniczych, które miały miejsce w latach 1897-2016. Okazuje się, że znaczenie dla zainteresowania katastrofą ma też miejsce, w którym doszło do wypadku. Na przykład katastrofa na terenie Ameryki Północnej cieszy się 50-krotnie większym zainteresowaniem wśród anglojęzycznych użytkowników Wikipedii niż katastrofa w Afryce. W hiszpańskojęzycznej Wikipedii wypadek, który miał miejsce na terenie Ameryki Południowej przykuwa 50-krotnie większą uwagę niż wypadek w Afryce i 5-krotnei większą niż wypadek w Ameryce Północnej. Zjawisko takie obserwujemy niezależnie od liczby ofiar. Co więcej, wypadki, w których uczestniczyły linie lotnicze z innych regionów świata musi charakteryzować 3-krotnie większa liczba ofiar niż w przypadku linii północnoamerykańskich i 5-krotnie większa niż w przypadku linii południowoamerykańskich, by przyciągały równie dużo zainteresowania wśród - odpowiednio - anglo- i hiszpańskojęzycznych użytkowników Wikipedii co wypadki linii z regionu.

Ważnym czynnikiem liczby odsłon i edycji na Wikipedii było też zainteresowanie mediów danym wypadkiem. Gdy media przestawały się interesować wypadkiem, gwałtownie spadała liczba odsłon odpowiednich haseł w Wikipedii.

Wyraźnie widać, że na zawartość anglojęzycznej Wikipedii wpływa to, co jest ważne dla ludzi z Zachodu i jest w niej niewiele odniesień do świata poza Ameryką Północną i Europą. To zaś pokazuje, że takie otwarte projekty narażone są na zachwianie proporcji. [...] Podobnego zachwiania proporcji można spodziewać się w przypadku innych wersji językowych, jednak w wersjach tych liczba artykułów nie jest odpowiednio duża, byśmy na ich podstawie mogli wysnuć solidne wnioski statystyczne" - mówi doktor Taha Yasseri.

Analiza anglo- i hiszpańskojęzycznych edycji Wikipedii wykazała, że najczęściej czytanym artykułem dotyczącym katastrofy lotniczej był ten o zestrzeleniu Malaysia Airlines Flight 17 nad Ukrainą. Dwa pozostałe najpopularniejsze teksty dotyczyły zniknięcia Malaysian Airlines Flight 370 oraz katastrofy Air France Flight 447.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wikipedia też powstaje na podstawie czegoś.
Równie dobrze można przypomnieć sprawę zaginięcia p. Ewy T. z Poznania. Tragedia dla kraju niby znikoma a cały kraj tym żył. Żył bo musiał żyć jak dziennikarze się uparli żeby temat promować.

Ludzie żyją tym czym karmią ich dziennikarze. No i czasem jakiś celebryta widzi okazję dla siebie i temat pompuje jak np. mama małej Madzi. Wtedy dziennikarze widzą okazję i robią show. A reszta to już są masy lemingów czytających Gazetę Aborczą czy Gazetę Polską Codziennie, heh, zdaje się że obraziłem większość Polaków :D

Edytowane przez thikim
  • Pozytyw (+1) 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ty było coś napisane, ale opacznie Thikima zrozumiałem, mea culpa, więc skasowałem.

Edytowane przez TrzyGrosze

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...