Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Wpływ leków na nadciśnienie na zaburzenia nastroju

Rekomendowane odpowiedzi

Leki na nadciśnienie wpływają na ryzyko zaburzeń nastroju, w tym depresji czy zaburzenia afektywnego dwubiegunowego.

Jak zauważył prof. Sandosh Padmanabhan z Uniwersytetu w Glasgow, dwa z czterech analizowanych typów leków podnoszą ryzyko zaburzeń nastroju, a jeden je obniża.

Możliwy wpływ leków na nadciśnienie na zdrowie psychiczne to coś, z czego lekarze powinni sobie zdawać sprawę [...].

Naukowcy zebrali dane 525.046 pacjentów w wieku 40-80 lat z 2 dużych szkockich szpitali. Zidentyfikowali 144.066 osób leczonych na nadciśnienie za pomocą antagonistów receptora angiotensyny, β-blokerów, blokerów kanału wapniowego lub moczopędnych tiazydów. Później porównano je do grupy 111.936 pacjentów nieprzyjmujących tych leków. Losy badanych śledzono przez 5 lat, odnotowując przypadki hospitalizacji z powodu zaburzeń nastroju.

Stwierdzono 299 hospitalizacji, głównie wskutek depresji (średnio po 2,3 roku leczenia na nadciśnienie).

W porównaniu do pacjentów leczonych za pomocą antagonistów receptora angiotensyny (blokerów lub inhibitorów konwertazy angiotensyny), chorzy przyjmujący β-blokery i blokery kanału wapniowego byli 2-krotnie bardziej zagrożeni hospitalizacją z powodu zaburzeń nastroju.

Spośród analizowanych leków i w porównaniu do osób niezażywających leków na nadciśnienie, ludzie leczeni za pomocą antagonistów receptora angiotensyny byli w najmniejszym stopniu zagrożeni hospitalizacją. Ryzyko wyliczone dla chorych przyjmujących tiazydy było takie samo jak w grupie kontrolnej. Choroby towarzyszące podwyższały ryzyko zaburzeń nastroju.

Wyniki Szkotów sugerują, że antagoniści receptora angiotensyny mogą znaleźć nowe zastosowanie w terapii zaburzeń nastroju.

Ważne, by wyniki potwierdzić w niezależnym badaniu. My prowadziliśmy jednoośrodkowe studium, które brało pod uwagę ryzyko poważniejszych - wymagających hospitalizacji - postaci zaburzeń nastroju. Należy więc ocenić wpływ leków na nadciśnienie na łagodne-umiarkowane zmiany nastroju, ponieważ mają one wpływ na jakość życia pacjentów - podsumowuje Padmanabhan.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko fajnie, ale jeśli dobrze pamiętam RAA nie działają/działają słabiutko u przedstawicieli rasy czarnej. Nie wiem jak jest u mulatów - ale tak czy siak, spora grupa pacjentów odpada przy nadciśnieniu i dobroczynnym działaniu przeciwdepresyjnym.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...