Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Hybrydowe ogniwo z błonami z liści szpinaku

Rekomendowane odpowiedzi

Wykorzystując ekstrakt błonowy z liści szpinaku, naukowcy z Instytutu Technologii Technion skonstruowali hybrydowe ogniwo bio-foto-elektrochemiczne (ang. bio-photo-electro-chemical cell, BPEC), które wykorzystując światło słoneczne, wytwarza z wody elektryczność i wodór.

Izraelczycy podkreślają, że połączenie BPEC z roślinnymi błonami, które pochłaniają światło i skutecznie generują przepływ elektronów, toruje drogę rozwojowi nowych technologii uzyskiwania czystych paliw ze źródeł odnawialnych.

By wykorzystać fotosyntezę do produkcji prądu, naukowcy dodali do roztworu związek żelaza (Fe(III)CN). Pośredniczy on w transferze elektronów z błon biologicznych do obwodu elektrycznego.

Produkcja wodoru jest możliwa dzięki dodatkowej mocy elektrycznej z niewielkiego ogniwa fotowoltaicznego, które absorbuje nadmiar światła. W ten sposób energia słoneczna jest przekształcana w energię chemiczną, przechowywaną w BPEC jako gazowy wodór. W miarę potrzeb energię tę można na drodze spalania konwertować w ciepło i elektryczność. Choć przypomina to spalanie paliw węglowodorowych, w przypadku BPEC nie ma mowy o emisji gazów cieplarnianych (CO2). Tu powstaje wyłącznie czysta woda. Mamy więc do czynienia z cyklem zamkniętym, gdzie wszystko zaczyna się od wody i kończy na wodzie.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...