Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Polscy archeolodzy stworzyli dokumentację jednego z najstarszych kościołów Gruzji

Recommended Posts

Polscy archeolodzy wykonali trójwymiarowe skanowanie pochodzącej z IV w. bazyliki Chabukauri we wschodniej Gruzji. Po raz pierwszy w tym kraju na tak dużą skalę wykorzystaliśmy możliwości technologii obrazowania 3D na potrzeby archeologii - poinformowała PAP Marta Bura z UW.

Polscy eksperci otrzymali zaproszenie do wzięcia udziału w badaniach od Gruzińskiego Muzeum Narodowego w Tbilisi. Celem była świątynia chrześcijańska Chabukauri położona w regionie Kacheti.

Oprócz trójwymiarowego skanu konstrukcji, którą odkopali gruzińscy archeolodzy, przygotowaliśmy szereg dodatkowych produktów, m.in. w postaci panoram 360 stopni, wirtualnego zwiedzania czy ortofotoskanów - wyjaśnia PAP kierownik Pracowni Skanerów 3D Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego, Marta Bura.

Naukowiec dodaje, że przygotowane materiały można wykorzystać zarówno do celów naukowych - zobrazowania są bowiem bardzo dokładne, jeśli chodzi o precyzję pomiaru, jak również na potrzeby popularyzacji.

Kończymy przygotowywać animację, która umożliwi wirtualne zwiedzanie bazyliki - dodaje Janusz Janowski z Pracowni Skanerów 3D. Wynik będzie można obejrzeć na ekranie komputera lub za pomocą gogli do wirtualnej rzeczywistości (VR).

W jego opinii, przygotowana dokumentacja jest bardzo wszechstronna i może służyć do dalszych analiz bez pracy w terenie. Pliki z dokumentacją trafiły do Gruzińskiego Muzeum Narodowego, gdzie zostaną wykorzystane m.in. do analizy przestrzennej i architektonicznej.

Kościół Chabukauri odkryto kilkanaście lat temu. W czasie wykopalisk prowadzonych przez prof. Nodara Bakhtadze odsłonięto trójnawową konstrukcję wykonaną z dużych wapiennych bloków kamiennych. Nawy rozdzielają dwie pary pięciu prostokątnych w planie filarów. Zabytek przetrwał częściowo do naszych czasów - zachowane mury mają miejscami kilka metrów wysokości.

Z częścią pracy polskich naukowców przeprowadzonej w Gruzji można zapoznać się na tej stronie.

Gruzja jest drugim po Armenii krajem, który przyjął chrześcijaństwo jako religię państwową. Stało się to w pierwszej poł. IV w. Do dziś na terenie obu zachowały się liczne kamienne kościoły datowane na pierwsze tysiąclecie.


« powrót do artykułu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...