Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Ważny krok Chin w kosmosie

Rekomendowane odpowiedzi

Chiny wysłały w przestrzeń kosmiczną Tiangong 2, swoje drugie laboratorium naukowe orbitujące wokół Ziemi. W listopadzie na pokład laboratorium ma trafić dwóch astronautów.

Tiangong 2 zawiera liczne instrumenty naukowe, w tym wykrywacz służący potrzebom astrofizyki, który jest pierwszym kosmicznym instrumentem zbudowanym wspólnie przez Chiny i kraje Europy, w tym Polskę.

Tiangong 2 nie jest samo w sobie jakimś wielkim osiągnięciem, jednak to ważny krok w kierunku rozpoczęcia przez Chiny budowy własnej stacji kosmicznej - mówi Brian Weeden, ekspert ds. kosmosu w Secure World Foundation w Waszyngtonie.

Ważący osiem ton Tiangong 2 zastąpi nieużywany już Tiangong 1, który był niezwykle ważną misją w chińskim programie kosmicznym. W jej ramach doszło m.in. do pierwszego orbitalnego spotkania chińskiego obiektu kosmicznego z innym obiektem. Przed kilkoma miesiącami operatorzy misji stracili kontakt z Tiangong 1 i powoli opada on w kierunku Ziemi. W przyszłym roku dojdzie do jego niekontrolowanego wejścia w atmosferę.

Jak już wspominano w listopadzie na pokład Tiangong 2 wejdzie dwóch astronautów, którzy zostaną tam przez 30 dni. W kwietniu 2017 roku planowana jest misja zaopatrzeniowa.

Na pokładzie Tiangong 2 znajduje się prawdopodobnie 14 instrumentów naukowych, w tym POLAR, międzynarodowy instrument, którego zadaniem jest stwierdzenie, czy fotony z rozbłysków gamma są spolaryzowane. Instrument ten został zbudowany przez naukowców z Polski, Chin i Szwajcarii, a sfinansowali go głównie Szwajcarzy.

Amerykańskie prawo zabrania NASA prowadzenia wspólnych projektów z chińskimi agencjami kosmicznymi. Mimo to Chiny coraz lepiej radzą sobie w kosmosie. Jak mówi menedżer projektu POLAR, Nicolas Produit z Uniwersytetu w Genewie, Chiny to bardzo pożądany partner dla naukowców z całego świata. W porównaniu z nimi ESA i NASA działają niezwykle wolno. W Chinach wszystko odbywa się szybko. Mają pieniądze i wolę. Chiny są tym krajem, gdzie coś się dzieje - stwierdza. Jednak, jak zauważa Weeden, badania naukowe nie są głównym powodem, dla którego wystrzelono Tiangong 2. Chiny chcą zbudować własną stację kosmiczną z tego samego powodu, dla którego działania takie podejmowały w ubiegłych dekadach USA i ZSRR - chodzi o prestiż.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A nie lepiej napisać że jest wspólnie zbudowany przez Polskę, Europę, w tym Chiny? :D

  • Pozytyw (+1) 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...