Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Tryumf polskich drużyn w Konkursie Łazików Marsjańskich na Podkarpaciu

Rekomendowane odpowiedzi

Polacy dominowali podczas III edycji European Rover Challenge. Pierwsze miejsce zdobyła ekipa Raptors z Politechniki Łódzkiej, a na drugim znalazła się drużyna Impuls z Politechniki Świętokrzyskiej. Trzecie miejsce przypadło kanadyjskim studentom z McGill University. Zespół Continuum z Uniwersytetu Wrocławskiego otrzymał nagrodę specjalną w konkurencji Maintenance.

W zawodach wzięły udział  23 drużyny  z 7 krajów świata. Polskę reprezentowało 15 drużyn z 13 uczelni wyższych i jedna z Młodzieżowego Domu Kultury. W konkursie wystąpili przedstawiciele  m.in Australii, Kanady, Bangladeszu, Indii, Turcji i - po raz pierwszy - Nepalu.

Drużyny, które zakwalifikowały się do finału miały ponad 3 miesiące na to, aby przygotować swoje łaziki do zrealizowania zadań konkursowych. Specjalnie przygotowana do zawodów arena, imitująca marsjański grunt, stała się polem rywalizacji w czterech konkurencjach będących odbiciem rzeczywistych zadań wykonywanych przez łaziki na powierzchni Marsa.

Wygrali najlepsi. Cieszymy się bardzo, że Polska po raz kolejny udowodniła, że w branży robotycznej  jesteśmy nie do pobicia. Zwłaszcza, że dokumentacje projektowe, które nadesłali zawodnicy spełniały wymogi stawiane przy poważnych, naukowych przedsięwzięciach – podsumował sukces Polaków Łukasz Wilczyński z Europejskiej Fundacji Kosmicznej, dyrektor zawodów ERC.

Trzecia edycja European Rover Challenge odbyła się pod dachem Centrum Wystawienniczo – Kongresowego w Jasionce, w województwie podkarpackim.  W ciągu dwóch poprzednich odsłon, w ERC uczestniczyło łącznie ponad 50 tysięcy widzów. Wydarzeniu towarzyszyła konferencja dotycząca robotyki kosmicznej oraz specjalne warsztaty wspierające dalszy rozwój zespołów konstruktorów.

Nagrody w tej edycji ufundowali m.in DPS Software i National Geographic.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

16 polskich drużyn na 23 jakie startowały. Do tego konkurs organizowany w Polsce. Jakoś mnie nie dziwią wyniki, a jednocześnie cała impreza wygląda niezbyt prestiżowo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oj tam, oj tam, bądź patriotą. :P Więcej drużyn z Polski raczej nie dziwi — znacznie niższy koszt wysłania zespołu i zapakowania sprzętu niż do np. Australii. Gdy konkurs będzie tam, to proporcje będą odwrotne i od nas pojadą wyłącznie najlepsi, a nie każdy, kto będzie chciał.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A gdzie były poprzednie 2 edycje?

Dziwi mnie, że znaleźli się chętni tylko z 7 krajów, a może to jakieś ograniczenie organizacyjne? Były wcześniej jakieś eliminacje?

 

Leniwy jestem, nie chce mi się szukać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Byłem w tamtym roku.

Nie znam się, ale bardziej profesjonalnie wyglądają spotkania grup RC. I wydaje mi się, że taki samochód RC profesjonalny znacznie lepiej poradziłby sobie na takiej makiecie.

Wiem, wiem, zupełnie inne założenia, inne środowisko docelowe i przede wszystkim niedostatek energii - jednak spotkanie z technologią kosmiczna wyobrażałem sobie inaczej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...