Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Sprzętowa akceleracja międzyrdzeniowa

Rekomendowane odpowiedzi

Badacze z Intela i North Carolina State University (NCSU) opracowali nową sprzętową metodę znacznego przyspieszenia komunikacji pomiędzy rdzeniami procesora.

Współczesne programy wykorzystują często więcej niż jeden rdzeń, to zaś wymaga skoordynowania pracy pomiędzy rdzeniami. Obecnie koordynuje się ją za pomocą instrukcji programowych, jednak odczytywanie i wykonywanie tych instrukcji wymaga czasu.
Efektem współpracy Intela i NCSU jest taki projekt układu scalonego, w którym instrukcje programowe zastąpiono wbudowanym sprzętem, który koordynuje współpracę pomiędzy rdzeniami. Podejście to, nazwane strukturą przyspieszenia komunikacji pomiędzy rdzeniami (core-to-core communication acceleration framework - CAF) zwiększa prędkość komunikacji od 2 do 12 razy - mówi profesor Yan Solihin z NCSU.

Kluczowym elementem CAF jest urządzenie do zarządzania kolejką (queue management device - QMD). Znajduje się ono na samym chipie i jest w stanie przeprowadzać podstawowe operacje logiczne oraz śledzić komunikację pomiędzy rdzeniami bez potrzeby odwoływania się do oprogramowania. Okazało się również, że dzięki zdolności do przeprowadzania podstawowych operacji logicznych QMD może być wykorzystane do zbierania danych z wielu rdzeni i odciążania ich o nawet 15% zadań. Obecnie pracujemy nad innymi urządzeniami, które będą w stanie przyspieszać obliczenia w układach wielordzeniowych - dodaje Solihin.

Szczegóły nowej technologii zostaną zaprezentowane podczas 25. Konferencji na temat architektur równoległych i technik kompilacji, która odbędzie się w dniach 11-15 września w Hajfie.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli od wielu rdzeni powracamy do centralnego układu wspomagającego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też mi się skojarzyło. Ale nie, tu raczej nie chodzi o istniejące już automaty nadzorujące prawidłową pracę procesora (jakieś tam czyszczenie kolejek, czy pilnowanie zbieżności wspólnie obrabianych danych), tylko (podejrzewam) zdjęcie roboty z programistów, którzy musieli odpowiednio pisać kod, żeby w pełni sobie poużywać na wielordzeniowcach. A zatem "powracamy do pisania jednowątkowego"?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...