Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Adonis - najstarsze drzewo Europy

Rekomendowane odpowiedzi

Datowanie dendrochronologiczne sosny bośniackiej (Pinus heldreichii) z gór Pindos na północy Grecji wykazało, że ma ona ponad 1075 lat i jest tym samym najstarszym żyjącym w Europie drzewem. Sędziwy okaz odkryli naukowcy z 3 Uniwersytetów: Sztokholmskiego, w Moguncji i Arizony. Szefem wyprawy był szwedzki dendrochronolog Paul J. Krusic.

Na granicy drzew gór Pindos odkryto ponad 12 tysiącletnich okazów. Wiele lat temu czytałem pracę dyplomową o tym bardzo interesującym lesie z Grecji. Zespół próbuje odtworzyć historię klimatu, dlatego jednym z motywów było znalezienie starych drzew. By określić wiek, musimy pobrać rdzeń, sięgający od zewnątrz do samego środka. [W tym przypadku] mierzy on metr i ma 1075 słojów rocznych - opowiada Krusic.

Zespół liczy na to, że słoje roczne z drzew takich jak opisana sosna bośniacka i tych przewróconych w ubiegłych stuleciach staną się źródłem danych nt. warunków środowiskowych panujących w minionych tysiącleciach.

Naukowcy nadali sośnie imię Adonis. Zważywszy na historię otaczającą drzewo, jestem pod wrażeniem: te wszystkie imperia, które się tu przewijały (Bizantyńskie i Ottomańskie), ci wszyscy ludzie... Tyle rzeczy mogło doprowadzić do końca Adonisa, tymczasem las pozostawał zasadniczo nietknięty przez ponad tysiąc lat.

Tysiącletnie drzewa znaleziono podczas ekspedycji badawczej przeprowadzonej w ramach Navarino Environmental Observatory, wspólnego przedsięwzięcia Uniwersytetu Sztokholmskiego, Akademii Ateńskiej i firmy TEMES.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

 

I do tego starsze od Adonisa

 I to o dobre 200 lat. Co oni z tymi smarkaczami? 

Edytowane przez Jajcenty

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te 9k to na innej zasadzie:

"Pnie świerków żyją około 600 lat, a kiedy obumrą, z tych samych korzeni wyrastają nowe - wyjaśnia badacz.

 

Wiek 9550 lat odnosi się więc do korzeni drzewa, nie zaś do jego pnia - dodaje. "

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale to jest organizm klonalny, nie liczy się. Dziwne, bo z faktycznych drzew, to cisy z Fortingall, Ballyconnell czy Llangernyw są kilkukrotnie starsze niż ten Adonis. Pewnie chodzi o najstarsze liściaste więc, ale i to jest wątpliwa sprawa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Awansowania Cisa Henrykowskiego na najstarsze drzewo Europy, to moja sprawka.Po prostu wiedziałam, że ma więcej lat od Adonisa, więc jemu należy się miejsce na pudle.

 

No ale Wilk wykopał dziadki nie do pobicia. :(

 

"Pewnie chodzi o najstarsze liściaste "

Wszystkie wymieniane tu i w arcie gatunki, to iglaki.

Ed.

Chyba gdzieś,ktoś zaszalał z tytułem.;)

Edytowane przez TrzyGrosze

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ale to jest organizm klonalny, nie liczy się.

Bez wątpienia klonalny. A jakie były wymagania konkursu że się nie liczy? :D

Jeden z organizmów drzewopodobnych ma 80 tys. lat :D

Edytowane przez thikim

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...