Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

'Normalna' dorosłość nie dla barmana?

Recommended Posts

Emily Starr i Alicia McCraw z Tulane University badały 40 barmanów z okolic Nowego Orleanu i ich postrzeganie udanej dorosłości (realizowanej na drodze długoterminowych związków i rodzicielstwa). Okazało się, że uznawali oni brak, jak to nazwali, uczciwej pracy, za główną przeszkodę w osiąganiu takiej normalności.

Barmani i barmanki czują, że praca wyklucza ich z osiągania normalnych kryteriów dorosłego życia: tworzenia długoterminowych związków czy życia rodzinnego - wyjaśnia Starr, która kończąc pracę doktorską, sama pracuje jako barmanka. Skoro praca nie jest uczciwa czy prawdziwa, inne wymiary normatywnego dorosłego życia także są uznawane za nieosiągalne, a nawet niepożądane.

Uczestnicy badania pracowali jako barmani od 2013 r. Ich wiek wynosił od 23 do 48 lat. Ochotnicy byli zatrudnieni w różnych miejscach: od barów, przez ogródki piwne, po luksusowe restauracje i kluby muzyczne.

Odczuwając wielki rozdźwięk między swoimi dwiema rolami - barmanki i naukowca - Starr chciała przeprowadzić badania nt. tego, jak inni sobie z tym radzą. Trudno się więc dziwić, że przez studium przewijały się wątki niepewności pracy barmana, niskiej płacy i problemów z ubezpieczeniem zdrowotnym czy emeryturą.

Raport nt. baramanów zostanie zaprezentowany na 111. dorocznej konferencji Amerykańskiego Towarzystwa Socjologicznego.


« powrót do artykułu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bardzo ciekawe badania. Dają dużo wiedzy...


Zapomniałem dodać, że badania nie obejmowały podziału na prawo i leworęcznych, a to bardzo ważne w statystyce, a tym bardziej jeśli chodzi o barmanów.

Ot takich teraz mamy doktorów.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bardzo ciekawe badania. Dają dużo wiedzy...

 

...jak samo wykonywanie pracy wpływa na samoocenę.

Konkluzja: całe Twoje mensowe IQ i uniwersyteckie wykształcenie idzie precz w kształtowaniu własnej glorii, gdy wykonujesz ( vide nasi w UK na zmywaku) mało prestiżowy zawód.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...