Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Aktywność 2 genów wiąże się z przeżywalnością chorych z rakiem piersi

Recommended Posts

Naukowcy z Institute of Cancer Research (ICR) zauważyli, że aktywność 2 genów, które pomagają kontrolować, jak ściśle komórki są ze sobą sklejone, wiąże się z przeżywalnością chorych na raka piersi.

Brytyjczycy dostrzegli specyficzny wzorzec aktywności genów w komórkach raka piersi z dużą zdolnością wymykania się z zespalającego je spoiwa - macierzy pozakomórkowej. Autorzy publikacji z pisma Oncotarget sądzą, że geny F12 i STC2 odgrywają pewną rolę w uwalnianiu komórek z kleju, przez co mogą się one rozprzestrzeniać po organizmie.

Naukowcy przyglądali się komórkom HER2-dodatnim (z nadekspresją receptorów HER2). Opracowali nową bazującą na obrazowaniu technikę skryningową, dzięki której mogli identyfikować komórki nieprzywierające do lamininy - jednego z białek niekolagenowych macierzy pozakomórkowej. Okazało się, że dla komórek tych charakterystyczna była wysoka aktywność F12 i niska aktywność STC2.

Gdy te same geny przeanalizowano w 1964 rakach piersi, wzorzec aktywności był silnie powiązany z przeżyciem. W przypadku kobiet z wysoką aktywnością F12 i niską STC2 ryzyko zgonu w ciągu 10 lat wynosiło aż 32%, zaś w przypadku pacjentek z niską aktywnością F12 i wysoką STC2 sięgało "jedynie" 10%.

Naukowcy podkreślają, że potrzeba dalszych badań, by ustalić, jak opisane geny oddziałują z macierzą pozakomórkową i pomagają komórkom nowotworowym rosnąć i się rozprzestrzeniać.

Odkryliśmy, że aktywność 2 genów, które pomagają kontrolować, jak ściśle komórki są ze sobą sklejone, wiąże się z przeżywalnością chorych na raka piersi. Jeśli wyniki zostaną potwierdzone w ramach szerzej zakrojonych studiów, może nam to zapewnić nową metodę oceny szans na przeżycie. To ważne dla odpowiedniego dostosowania leczenia - podkreśla dr Paul Huang.


« powrót do artykułu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...