Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Pacjent z olbrzymim prawym przedsionkiem

Recommended Posts

U 57-letniego mężczyzny, który zgłosił się do szpitala z obrzękiem kończyn, tomografia komputerowa ujawniła olbrzymi prawy przedsionek. Z raportu opublikowanego w New England Journal of Medicine wynika, że przez to serce zajmowało aż 82% klatki piersiowej.

Wskaźnik serce/klatka piersiowa (wskaźnik CTR, od ang. cardiothoracic ratio) wynosił w tym przypadku 0,82. Wyliczając CTR, poprzeczny wymiar serca dzieli się przez poprzeczny wymiar klatki piersiowej. Prawidłowy CTR jest mniejszy od 0,5, co oznacza, że serce zajmuje poniżej 50% szerokości klatki piersiowej.

Izolowane powiększenie prawego przedsionka to bardzo rzadki przypadek. Lekarze uważają, że u 57-latka to wada wrodzona, powodująca niedomykalność zastawki trójdzielnej i prawostronną niewydolność serca. Zazwyczaj jest ona diagnozowana w dzieciństwie. W tym przypadku tak się jednak nie stało.

Z powodu migotania przedsionków choremu podano doustny antykoagulant. Pacjent dobrze zareagował na wdrożone leczenie. Rok po wizycie w Szpitalu księcia Karola w Brisbane jego stan jest stabilny.


« powrót do artykułu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...